607-548-842
   hello@selectors.pl

3 najważniejsze czynniki wpływające na bezpieczeństwo strony

3 najważniejsze czynniki wpływające na bezpieczeństwo strony

Stabilność i bezpieczeństwo strony jest jednym z kluczowych czynników wpływających na prowadzenie biznesu online. Patrząc na ostatnią awarię serwerowni OVH, wydawać by się mogło, że skutki utraty danych były w pełni do przewidzenia. Jeszcze bardziej, niezrozumiałe jest to, że spora część osób straciła swoje strony bezpowrotnie, które były czasami budowane przez wiele lat. Owszem, stabilny hosting jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo strony. Jednak niewątpliwie świadomość zagrożeń wynikająca ze zdarzeń losowych wciąż jest zbyt mała. Głównie z tego powodu właściciele stron dzielą się na tych, co robią kopię zapasowe, oraz tych, co będą ją robić.

W tym wpisie poznasz 3 najważniejsze czynniki wpływające na bezpieczeństwo strony, które pozwolą Ci zredukować utratę danych do minimum.

Regularna kopia zapasowa zwiększa bezpieczeństwo strony

Na bezpieczeństwo strony składa się kilka prewencyjnych czynników. Jednym z nich jest właśnie regularna kopia zapasowa. Niezależnie od wielkości witryny, każdy właściciel musi się zmierzyć z prawidłowo przeprowadzonym backupem, dzięki któremu w razie nieprzewidzianych sytuacji będzie można odtworzyć całą witrynę. Niestety bardzo często, kopie zapasowe strony są przechowywane razem z plikami strony, co stanowi poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa. W przypadku włamania lub awarii serwera takie kopie zapasowe staną się bezużyteczne. Z tego powodu najlepiej jest przechowywać kopię witryny w kilku miejscach zarówno online, jak i offline. Również nie bez znaczenia jest częstotliwość wykonywania takiej kopii zapasowej. W przypadku często aktualizowanych serwisów niezbędne będzie wykonanie backupu nawet kilka razy dziennie.

Bezpieczeństwo strony można osiągnąć, stosując regularną kopię zapasową o odpowiedniej częstotliwości zapisu, przechowywaną w kilku różnych źródłach.

Częste aktualizacje systemu to bezpieczna strona

W przypadku, jeśli korzystamy z rozwiązań chmurowych, to prawdopodobnie częste aktualizacje systemu nas nie dotyczą. Ponieważ ten obowiązek ciąży na dostawcy rozwiązań, z jakich korzystamy. Jednak statystyki wskazują, że ponad 60 milionów ludzi wybrało WordPressa do napędzania ich własnego kawałka Internetu. I w tym przypadku częste aktualizacje mają jak najbardziej sens. Bezpieczeństwo strony jest bezpośrednio związane z aktualnym systemem i pluginami. Korzystanie z nieaktualnych CMS’ów drastycznie zwiększa ryzyko utraty danych. Kolejny raz posłużę się konkretnymi danymi, według których do 90% włamań dochodzi na skutek nieaktualnych systemów CMS oraz wtyczek. Niezależnie czy jest to WprdPress, PrestaShop, Drupal czy Magento. W każdym z tych przypadków możliwość włamania pozostawili sami właściciele stron, poprzez zaniedbanie aktualizacji systemów.

Kolejny poziom bezpieczeństwa strony można osiągnąć, stosując częste aktualizacje posiadanych systemów CMS oraz dodatkowych rozwiązań w postaci wtyczek.

Bezpieczeństwo strony, a wymagające hasła

Trzecia zasada może w pełni zapewnić bezpieczeństwo strony poprzez stosowanie niepowtarzalnych haseł, które skutecznie utrudnią włamanie na stronę metodą brute force.

Podsumowanie

Stosując powyższe 3 zasad, bez wątpienia podniesiemy bezpieczeństwo strony, nie są one jednak gwarantem zapewniającym 100% bezpieczeństwa. Taka gwarancja nie istnieje. Możemy jedynie zwiększyć bezpieczeństwo strony poprzez stosowanie odpowiednich procedur. Niestety niezastosowanie odpowiednich zabezpieczeń drastycznie zmniejsza bezpieczeństwo i naraża na utratę danych. Warto o tym pomyśleć, zanim do tego dojdzie.

Oceń tekst!
Średnia: 5 / 5 (7 głosów)

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments