607-548-842
   hello@selectors.pl

Co to jest Core Web Vitals?

Co to jest Core Web Vitals?

Core Web Vitals to oczywiście nowa inicjatywa Google. Ma ona na celu zapewnienie ujednoliconych wskazówek dotyczących jakości stron, które są niezbędne do zapewnienia lepszych doświadczeń użytkownika w sieci. Tyle w teorii. Jak Core Web Vitals wpłyną na organiczne wyniki stron www? I co tak naprawdę oznacza to dla właścicieli i twórców stron internetowych?

Niewątpliwie, oznacza to duże zmiany. Google stawia sprawę jasno — optymalizacja pod kątem jakości obsługi jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu strony w wyszukiwarce. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, marketerem, czy programistą, wskaźniki Core Web Vitals mogą pomóc Ci podsumować rzeczywiste wrażenia z korzystania z Twojej witryny.

Z mojego wpisu dowiesz się co to jest Core Web Vitals, jaki może mieć wpływ na stronę. Poznasz również jak poprawnie czytać wskaźniki i zadbać o dobrą kondycję strony www?

Co to jest Core Web Vitals?

Na wstępie wyjaśnię, że Core Web Vitals to zestaw trzech wskaźników, które odpowiadają za doświadczenia użytkowników na stronie. Wskaźniki podsumowują kluczowe pojęcia takie jak czas wczytania, interaktywność i stabilność ładowanej treści. Jak oficjalnie ogłoszono, od maja 2021 zostaną one dodane do czynników rankingowych algorytmu Google i są częścią większego projektu nazwanego Page Experience Signals. Dzisiaj już wiemy, że wskaźniki Core Web Vitals są i będą wprowadzane od czerwca do sierpnia. A cały projekt ma być ukłonem giganta z Mountain View w stronę użytkowników stron internetowych.

Co to oznacza w praktyce dla wszystkich wścieli witryn? Oczywiście nowe raporty w Google Search Console oraz zmiany i dostosowanie stron do obecnych standardów. Ogólny raport wygląda tak jak ten na obrazku poniżej. Widzimy na nim, że wszystko jest w porządku i na razie nie muszę dokonywać żadnych zmian w strukturze swojej strony.

Raport Page Experience w Google Search Console – Core Web Vitals
Raport Page Experience w Google Search Console – Core Web Vitals

Jednak jeśli jakakolwiek strona w obrębie mojej witryny nie spełniałby wymagań Core Web Vitals, to dostałbym powiadomienie o problemach z moją witryną.

Jak czytać Core Web Vitals?

Wyniki, które składają się na podstawowe wskaźniki internetowe, z pewnością będą ewoluować z biegiem czasu. Jednak obecny zestaw, tak jak już wspomniałem, skupia się na trzech podstawowych doświadczenia użytkownika. Pierwszy z nich to czas wczytania strony, następne to interaktywność i stabilność ładowanej treści. Poniżej wyjaśnię co oznacza każdy z nich.

FID - Core Web Vitals - Jak zoptymalizować stronę
FID – Core Web Vitals – Jak zoptymalizować stronę
LCP - Core Web Vitals - Jak zoptymalizować stronę
LCP – Core Web Vitals – Jak zoptymalizować stronę
CLS - Core Web Vitals - Jak zoptymalizować stronę
CLS – Core Web Vitals – Jak zoptymalizować stronę

Largest Contentful Paint (LCP)

Pierwszą z interesujących nas metryką jest wskaźnik LCP. Mierzy on wydajność ładowania strony. Jest to czas potrzebny na wyświetlenie największego elementu treści lub obrazu w widocznym obszarze, od momentu, gdy użytkownik wpiszę adres URL. Optymalny czas, który zapewni dobre wrażenia użytkownikom, nie powinien przekroczyć 2,5 sekundy.

First Input Delay (FID)

FID to wskaźnik, który mierzy opóźnienie w interakcji ze stroną. Dokładniej, mierzy czas od momentu, gdy użytkownik po raz pierwszy może kliknąć odnośnik lub nacisnąć przycisk do momentu, gdy przeglądarka zareaguje na zdarzenie. Schemat działania można porównać do tak zwanej „turbo-dziury” – ci, którzy jeżdżą samochodem z turbiną, dokładnie będą wiedzieli, o co mi chodzi.

Pomiar czasu interakcji jest brany z dowolnego interaktywnego elementu, który użytkownik kliknął jako pierwszy. Jest to szczególnie istotne na stronach, na których użytkownik musi coś zrobić, ponieważ właśnie wtedy strona staje się interaktywna. Optymalny czas, który zapewni dobre doświadczenia użytkownikom, nie powinien przekraczać 100 milisekund.

Cumulative Layout Shift (CLS)

Kolejna metryka mierzy stabilność wizualną. W skrócie oznacza to wielkość przesunięcia układu strony podczas jej ładowania. Wynik jest oceniany w skali 0-1, gdzie zero oznacza brak przesunięcia, a 1 oznacza największe przesunięcie. Jest to bardzo istotny wskaźnik, ponieważ przesuwanie się elementów na stronie, podczas gdy użytkownik próbuje wejść w interakcję z nią, negatywnie wpływa na jego doświadczenia. Jeśli chcemy zapewnić dobre wrażenia użytkownikom, strony akceptowalny możliwy czas przesunięcia nie może być większy niż 0,1.

Dlaczego wydajność strony ma takie znaczenie?

Długi czas wczytywania strony negatywnie wpływa na jej odbiór przez odwiedzających. Z tego powodu znacząco zwiększa się współczynnik odrzuceń, gdyż zniecierpliwieni użytkownicy, opuszczając stronę przed jej faktycznym załadowaniem. Można to dobrze zobrazować w skali procentowej. Jeśli czas wczytywania strony zwiększy się z 1 do 3 sekund, współczynnik odrzuceń wzrośnie o 32%. Natomiast jeśli czas wczytywania strony zwiększy się z 1 do 6 sekund, współczynnik odrzuceń wzrośnie o 106%! W dużym uproszczeniu oznacza to, że wraz ze wzrostem czasu ładowania naszej strony tracimy potencjalnych klientów. Wskaźniki Core Web Vitals mogą pomóc w optymalizacji witryny i rozwiązaniu problemów związanych z wolnymi stronami.

Google nakłada coraz większy nacisk na doświadczenia użytkowników i dopasowanie wyników pod ich indywidualne potrzeby. Jest to zupełnie zrozumiałe postępowanie, ponieważ konkurencja na popularne zapytania rośnie, a Google stara się dostarczać wyniki najwyższej jakości. W grę wchodzi również aspekt ekonomiczny. Google dostarczając swoim użytkownikom treści na odpowiednie zapytania, bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie i funkcjonowanie witryn. Dlatego, aby pozostać wysoko w rankingu lub wybić się w nim, nie można zapominać o technicznych aspektach SEO.

Czy to oznacza, że strony niedostosowane do nowych wskaźników Core Web Vitals wypadną z rankingu Google? Oczywiście, że nie. Nawet jeśli, to z całą pewnością nie stanie się to z dnia na dzień. Jednak już dzisiaj warto sprawdzić najważniejsze wskaźniki, ponieważ mogą mieć one ogromne znacznie dla naszej strony w przyszłości!

Jak poprawić Core Web Vitals?

W zasadzie raport dostępny w PageSpeed Insights dotyczący Core Web Vitals zawiera wszystkie wskazówki odnośnie do części witryny, nad którymi warto popracować. Jednak bez specjalistycznej wiedzy ciężko dokonać jakichkolwiek zmian. Samodzielnie możemy popracować nad WordPressem, ponieważ stwarza, chociaż minimalne możliwości ulepszania swojej strony. Sprawdź poradnik jak zoptymalizować stronę WordPress.

Nawet jeśli nasza strona jest zbudowana na innym CMS niż WordPress, to warto regularnie sprawdzać wynik jakościowy witryny i zlecić poprawnie błędów osobie znającej dobrze temat.

Oceń tekst!
Średnia: 5 / 5 (7 głosów)

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments