BlogMarketingDarmowe banki zdjęć — lista i rodzaje licencji

Darmowe banki zdjęć — lista i rodzaje licencji

Darmowe banki zdjęć — lista i rodzaje licencji

Wysokiej jakości zdjęcia i grafiki odgrywają bardzo ważną rolę na stronach internetowych. Nie tylko przyciągają uwagę odbiorców, czy łatwo zapadają w pamięć, ale również skutecznie zwiększają atrakcyjność treści. Jednak nie zawsze możliwe jest wynajęcie profesjonalnego fotografa, który wykona zdjęcia do naszej strony czy bloga. W takim przypadku warto wykorzystać rozwiązania, jakim są darmowe banki zdjęć. Strony z darmowymi zdjęciami nie tylko pozwolą zminimalizować budżet na urzeczywistnienie projektu, ale również dadzą praktycznie nieograniczone możliwości przy wyborze odpowiednikach fotografii. Zatem jak wybrać ten najlepszy i dlaczego tak bardzo istotne jest przy tym sprawdzenie licencji?

Czym są darmowe banki zdjęć?

Darmowe banki zdjęć już od dłuższego czasu stanowią olbrzymie zasoby wspierające produkcje internetowe. Mimo że wciąż zyskują na popularności, a z ich znalezieniem nie ma najmniejszego problemu, to wciąż wiele osób przygląda się im z przymrużeniem oka. Dzieje się tak dlatego, że autorami większości zdjęć nie są profesjonaliści, tylko pasjonaci chcący podzielić się swoją twórczością. Jednak nie stanowi to wady ani żadnej innej ujmy. W większości przypadków zdjęcia udostępniane przez darmowe banki wyglądają bardzo profesjonalnie i są dobrej jakości. Z tego względu można je bez przeszkód wykorzystywać w różnych projektach, szczególnie tych z mniejszym budżetem. Darmowe zdjęcia z powodzeniem można używać jako elementy graficzne w tekstach blogowych czy grafikach do social media. Dodatkowym atutem takich zdjęć jest ich wysoka autentyczność oraz niepowtarzalny klimat — często niespotykany przy profesjonalnych produkcjach.

Zasoby darmowych banków zdjęć są zdecydowanie dla wszystkich, którzy potrzebują wysokiej jakości grafik do swoich projektów. Zdjęcia z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy projektowaniu stron internetowych czy sklepów, przy tworzeniu blogów, w social media, do celów prywatnych, a nawet do celów marketingowych. Dodatkowym atutem jest łatwość korzystania z takich serwisów, bowiem większość jest bardzo intuicyjna. Wyszukiwanie odpowiedniej fotografii ułatwia szereg funkcjonalności i filtrów. Lista darmowych banków zdjęć stale się powiększa, co może świadczyć o dużym zapotrzebowaniu na tego rodzaju fotografie. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby znaleźć i pobrać odpowiednie zdjęcie. To właśnie dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jakie są rodzaje licencji na darmowe zdjęcia?

Darmowe banki zdjęć oferują zdjęcia bez żadnych opłat, jednak nie oznacza to całkowitego braku licencji na pobierane obrazy. Wprost przeciwnie, każdy serwis dokładnie określa, w jako sposób można wykorzystać pobrane fotografie. Zdecydowana większość darmowych banków zdjęć do swoich zasobów stosuję licencję CC (z ang. Creative Commons). Główną zaletą takiej licencji jest to, że autorzy fotografii mogą zachować prawa autorskie, a jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. Niewątpliwie licencja CC stanowi fundament działalności banków z darmowymi zdjęciami, to wyróżniamy kilka pokrewnych licencji, a najbardziej popularne są:

CC0 — domena publiczna. Ten rodzaj licencji pozwala autorowi na „zrzeczenie się” wszystkich praw autorskich do swoich utworów. Warto zwrócić uwagę, że według polskiego prawa autorskiego nie ma możliwości zrzeczenia się autorskich praw osobistych. Licencja CCO pozwala na kopiowanie, rozpowszechniane oraz modyfikowane bez konieczności wspominania o autorze.

CC BY — uznanie autorstwa. Objęte tą licencją darmowe zdjęcia mogą być swobodnie rozpowszechniane (także w celach komercyjnych), ale pod warunkiem dodania informacji dotyczących twórcy.

CC NC — użycie niekomercyjne. Ten rodzaj użytkowania zezwala na korzystanie z pobranego utworu wyłącznie do celów niekomercyjnych. Oznacza to, że zabronione jest wszelkie użytkowanie zapewniających zarobek.

CC ND — zachowanie oryginalnego utworu. Licencja CC ND zezwala na rozprowadzanie utworu wyłącznie w jego oryginalnej postaci. Zabronione jest więc tworzenie utworów zależnych.

CC SA — rozprowadzanie utworów zależnych na licencji oryginalnego utworu. W przypadku licencji CC SA możliwe jest rozprowadzanie utworów zależnych, ale na tej samej licencji, która obowiązuje dla utworu oryginalnego.

Każdy rodzaj użytkowania jest szczegółowo opisany w serwisie oferującym darmowe zdjęcia. Z tego powodu przed pobraniem plików zdecydowanie warto zapoznać się z warunkami korzystania z licencji. To pozwoli pozbyć się wątpliwości i korzystać z utworu zgodnie z udzieloną licencją. Naruszenie warunków licencji pobranego pliku wiąże się ze złamaniem praw autorskich, z których mogą wynikać konsekwencje prawne. W takiej sytuacji właściciel zdjęcia może żądać zaniechania naruszenia praw autorskich oraz naprawienia szkody majątkowej.

Zestawienie darmowe banki zdjęć — TOP 7 + bonus!

Darmowy bank zdjęć można bez trudu znaleźć w Internecie za pomocą dowolnej wyszukiwarki. Jednak warto wiedzieć, który z nich wybrać, aby pobierane fotografie były najlepszej jakości, pomysłowe i dopracowane. Ważne jest również rozszerzenie możliwości jakie oferują darmowe banki zdjęć. Z tego powodu nasza lista najpopularniejszych banków zdjęć, z których można pobrać darmowe obrazy bez ponoszenia opłat zawiera tylko sprawdzone i przydatne serwisy.

Unsplash

W kategorii „darmowe baki zdjęć” Unsplash jest absolutnym liderem. Ustępuje jedynie Freepikowi, który nie jest w 100% darmowy i z tego względu nie mógł się znaleźć w naszym zestawieniu. Bank zdjęć Unsplash ma czytelny interfejs i posiada dobrze rozbudowaną wyszukiwarkę zdjęć. Dodatkowo cały serwis został podzielny na czytelne kategorie, co sprawia, że wyszukanie odpowiedniego zdjęcia jest bardzo intuicyjne.

www.unsplash.com
www.unsplash.com

StockSnap

www.stocksnap.io
www.stocksnap.io

Pixabay

Serwis Pixabay jest istnym kombajnem pod na naszej liście darmowych banków zdjęć. Czytelny interfejs, wyszukiwarka czy rozbudowane kategorie to nie wszystko, strona ta udostępnia również inne materiały. Oszałamiające bezpłatne materiały wideo i klipy z galerii, inspirujące ilustracje, a nawet muzyka czy efekty dźwiękowe! — do pobrania za darmo. To wszystko sprawia, że Pixabay jest zdecydowanie liderem pod względem ilości rodzaju materiałów umożliwiających tworzenie nawet bardzo rozbudowanych kreacji internetowych.

www.pixabay.com
www.pixabay.com

Pexels

www.pexels.com
www.pexels.com

Picjumbo

Strona Picjumbo w kategorii darmowe baki zdjęć również stanowi ciekawą propozycję. Oczywiście posiada intuicyjną obsługę, wyszukiwarkę, tagi i kilka innych ciekawych opcji to bardzo przydatną funkcją jest (niestety już płatną) możliwość pobrania całej kolekcji zdjęć. Daję nam to bardzo fajne możliwości, ponieważ w takim przypadku mamy do dyspozycji często kilkanaście zdjęć w danej tematyce tego samego autora. Dla przykładu poszukując zdjęć na stronę z podróżami, możemy pobrać całą kolekcję zdjęć z danego miejsca czy miasta. Co niewątpliwe stanowi ogromną zaletę takiego rozwiązania.

www.picjumbo.com
www.picjumbo.com

Foodiesfeed

W naszym zestawieniu „darmowe banki zdjęć” nie mogło zabraknąć również Foodiesfeed. Strona ta agreguje przede wszystkim zdjęcia kulinarne, gdzie motywem przewodnim są potrawy. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich prowadzących blogi kulinarne. Łatwa w obsłudze wyszukiwarka dobrze radzi sobie z zapytaniami, a intuicyjna obsługa pozwala na sprawne poruszanie się po stronie. W serwisie Foodiesfeed znajdziemy zdjęcia o bardzo wysokich rozdzielczościach, co niewątpliwe stanowi ogromną zaletę w przypadku darmowych banków zdjęć.

www.foodiesfeed.com
www.foodiesfeed.com

Pngtree

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również strony Pngtree. Serwis gromadzi zdjęcia i grafiki w plikach png bez tła, co w przypadku projektów internetowych jest niczym innym jak prezentem pod choinkę. Strona Pngtree nie należy do pełnoprawnych baków darmowych zdjęć z uwagi na to, że nie znajdziemy na niej prac w formie zdjęć. Wszystkie zamieszczone pliki to grafiki bez tła albo wycięte przedmioty do pobrania w rozszerzeniach png lub psd. Z serwisu możemy pobrać zdjęcie czarnego garnituru, czapkę Mikołaja, ale, tak że drzewa, rośliny czy owoce. Strona Pngtree bez wątpienia ułatwi pracę nad niejednym projektem internetowym.

www.pngtree.com
www.pngtree.com

The Stocks 2

Serwis The Stocks 2 nie jest do końca pełnoprawnym bankiem darmowych zdjęć, ale pełni inną bardzo ważną funkcję i nie mogło go zabraknąć w naszym zestawianiu. Strona The Stocks 2 jest jedynym w sowim rodzaju agregatorem treści z innych Serwis The Stocks 2 nie jest do końca pełnoprawnym bankiem darmowych zdjęć, ale pełni inną bardzo ważną funkcję i nie mogło go zabraknąć w naszym zestawianiu. Strona The Stocks 2 jest jedynym w swoim rodzaju agregatem treści z innych banków płatnych i darmowych zdjęć. Praca z tym serwisem jest bardzo intuicyjna i zbiega się do wyboru rodzaju treści oraz serwisu, w jakim będziemy poszukiwać naszych stocków. Zebranie tak dużej ilości plików w jednym miejscu ma bardzo zasadniczą przewagę nad innymi rozwiązaniami — oszczędność czasu. Poszukując materiałów, w zasadzie przeszukujemy tylko jedną stronę, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces. Warto dodać The Stocks 2 do zakładek jako ulubiony bank z darmowymi zdjęciami.

www.thestocks.im
www.thestocks.im

Na co zwrócić uwagę przy pobieraniu zdjęcia?

Podsumowanie

Darmowe banki zdjęć oferują dostęp do rozbudowanej bazy fotografii, które można legalnie wykorzystywać do własnych projektów. Mimo że pliki można pobrać całkowicie bezpłatnie, to bardzo często są dopracowane i dostępne w wysokiej rozdzielczości. W przypadku darmowych plików graficznych najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni serwis i sprawdzić rodzaj licencji.

Potrzebujesz strony lub pozycjonowania?

Oceń ten wpis!
Średnia: 4.9 / 5 (8 głosów)

Zaprojektujemy dla Ciebie stronę www, której nie będzie trzeba wiecznie poprawiać. Zrobimy kampanie reklamowe, które przyniosą Ci zyski.

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co sądzisz na ten temat? Napisz komentarz!x

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.