BlogStrony WWWDlaczego warto wdrożyć progresywne ładowanie strony?

Dlaczego warto wdrożyć progresywne ładowanie strony?

Dlaczego warto wdrożyć progresywne ładowanie strony?

Powolne ładowanie strony może poważnie zniechęcać użytkowników do interakcji i całkowicie zabijać konwersję. Nic więc dziwnego, że jedną z głównych przyczyn wysokiego współczynnika odrzuceń odpowiedzialny jest zbyt długi czas oczekiwania na załadowanie strony. Co oznacza, że im dłużej użytkownik oczekuje na wyświetlenie treści, tym bardziej wzrasta ryzyko, że opuści stronę przed jej załadowaniem. Czynników odpowiedzialnych za powolne ładowanie strony może być bardzo wiele. Zaliczyć do nich możemy przesycenie zbędnymi elementami, zbędne skryptami czy wtyczki, waga grafik, zasoby wczytywane z innych witryn oraz wiele innych czynników. Nagromadzenie niepotrzebnych elementów w konsekwencji przekłada się na powolne wczytywanie zasobów strony. Warto zauważyć, że jednak nie w każdym przypadku są one zbyteczne. Chociażby kody śledzące zachowanie użytkowników, które również mocno obciążają stronę. Zatem jak w takim razie poradzić sobie z powolnym ładowaniem i w jaki sposób przyspieszyć stronę?

Dlaczego szybkie ładowanie strony jest tak ważne?

W uproszczeniu schemat ten wygląda w następujący sposób — użytkownicy, którzy trafiają na powolną stronę z organicznych wyników, zazwyczaj szybko ją opuszczają. Takie zachowanie daje jasne sygnały dla Google, że wynik był nietrafiony lub coś ze stroną dzieje się niedobrego. W konsekwencji prowadzi to do obniżenia pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, co z kolei przyczynia się do sprowadzania ruchu gorszej jakości. Zależność powolnego ładowania mocno przyczynia się do słabej rentowności biznesu online.

Gdzie leży przyczyna powolnego ładowania strony?

Najwięcej stron internetowych dotkniętych problemem powolnego ładowania jest oparta na systemie CMS WordPress. Oczywiście w żaden sposób nie ujmuje to samemu WordPressowi. Co więcej, w sieci możemy znaleźć mnóstwo stron opartych o ten system CMS, które działają bardzo sprawnie. Więc powolne ładowanie strony nie wynika z samego faktu posiadania WordPressa, tylko z olbrzymich możliwości, jakie niesie ze sobą. Niewątpliwie WprdPress jest najpopularniejszym systemem CMS na świecie, posiada niezliczone ilości szablonów i wtyczek, co wręcz gwarantuje nieograniczone możliwości rozbudowy. Konsekwencje nieograniczonej rozbudowy przekładają się na zbyt duże obciążenie systemu. Jednak problem nie do końca leży w samej strukturze WordPress, do takiego stanu rzeczy przyczynia się również zbyt mało wydajny hosting. Mimo to WordPress często niesłusznie dźwiga brzemię mało wydajnego systemu. Podsumowując, przyczyny powolnego ładowania strony leżą w większości przypadków od nagromadzenia sporych ilości dodatków oraz wywołanych nimi zadań, które generują zbyt duże obciążenie hostingu.

Czym jest progresywne ładowanie strony?

Progresywne ładowanie strony możemy zastosować do wielu innych elementów, takich jak np. kody śledzące — Google Analytics, czy Piksel Facebooka. Odroczenie wspomnianych skryptów, (które zresztą są niezbędne do mierzenia ruchu) tylko o 1 sekundę pozwoli „zaoszczędzić” nawet kilka sekund podczas ładowania strony! Tym samym odraczając ładowanie również innych zasobów strony, możemy przyspieszyć ją nawet o kilkaset procent! W ten sposób progresywne ładowanie strony pozwala zaoszczędzić dużo zasobów hostingu, tym samym mocno przyspieszając proces ładowania całej strony.

Podsumowanie

Szybkie ładowanie strony ma ogromne znacznie nie tylko z punktu wizerunku. Przyczynia się również do wyższej punktacji w oczach Google. Co z kolei przekłada się na wyższy ruch organiczny z wyszukiwarki. Tak czy inaczej, przyspieszenie strony bez wątpienia poprawia jej użyteczność, dostępność i przekłada się wyższy na współczynnik konwersji. Dlatego, jeśli zależy nam na ruchu zaangażowanym i konwertującym, to musimy zadbać o progresywne ładowanie strony.

Potrzebujesz strony lub pozycjonowania?

Oceń ten wpis!
Średnia: 5 / 5 (7 głosów)

Zaprojektujemy dla Ciebie stronę www, której nie będzie trzeba wiecznie poprawiać. Zrobimy kampanie reklamowe, które przyniosą Ci zyski.

Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Co sądzisz na ten temat? Napisz komentarz!x

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.