BlogStrony WWWDlaczego założenie strony na WordPress to dobry wybór?

Dlaczego założenie strony na WordPress to dobry wybór?

Dlaczego założenie strony na WordPress to dobry wybór?

WordPress jest bez wątpienia najpopularniejszym systemem zarządzania treścią. Korzysta z niego prawie 40% wszystkich stron na całym świecie. Grono użytkowników powiększa się każdego dnia, a należą do niego zarówno małe firmy, jak i światowi giganci. WordPress cieszy się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na swoją modułowość i łatwość obsługi. Wdrożenie strony na WordPress pozwala znacznie obniżyć koszty, co szczególnie przyczynia się do takiej popularności. To właśnie z tego powodu tak wielu przedsiębiorców decyduję się na własną stronę opartą o ten system CMS. Jednak jak każde tego typu rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.

W tym artykule dowiesz się, dlaczego założenie własnej strony opartej na systemie CMS WordPress to dobry wybór. Sprawdzimy z czego wynika jego atrakcyjność i nieporównywalna przewaga nad pozostałymi systemami zarządzania treścią. Poruszymy również kwestię bezpieczeństwa i dlaczego WordPress uważany jest przez część specjalistów za dziurawy system, do którego łatwo jest się włamać.

Jakie są strony na WordPress?

Strony internetowe oparte na systemie WordPress bez wątpienia są przyjemne w użytkowaniu. Każdy, nawet z minimalną wiedzą techniczną jest w stanie nauczyć się podstawowej obsługi. Na wygodę użytkowania składa się wiele czynników, ale to właśnie czytelny interfejs i dostępność dodatków, dzięki którym za sprawą kilku kliknięć jesteśmy w stanie rozbudować naszą stronę o nowe funkcjonalności, stawia go na czele wszystkich kreatorów stron.

Oczywiście z tymi dodatkami nie wolno przesadzać, ponieważ to właśnie one mogą być szeregiem problemów związanych z wydajnością i ogólnym zniechęceniem do strony opartej na WordPress.

Mimo rozbudowanych możliwości WordPress ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja należę do zwolenników, ponieważ WordPress jest świetny do samodzielnego zarządzania stronami. Stosunkowo łatwo pozwala tworzyć nawet bardzo rozbudowane projekty.

Proces tworzenia strony na WordPress

Strony na WordPress możemy tworzyć na dwa sposoby. Pierwszym odnosi się do systemów no-code, czyli takich, które nie wymagają wiedzy programistycznej. Sposób ten wybierany jest szczególnie przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z WordPressem. Wszystko, czego potrzebujemy, możemy wyklikać z łatwych w obsłudze paneli graficznych. Nie mając nawet minimalnej wiedzy programistycznej!

Drugim sposobem tworzenia strony na WordPress jest napisanie własnego motywu i funkcjonalności. To rozwiązanie daję nieograniczoną swobodę w tworzeniu. Ma tylko zasadniczy jeden minus, który dyskwalifikuję osoby początkujące. Jest nim wiedza z zakresu programowania. Potrzebujemy znać HTML, CSS, PHP i framework React z biblioteki JavaScript. Jest to niezbędne minimum, aby sprawnie tworzyć strony na WordPress. Jednak nawet i w tym przypadku WordPress pozytywnie się przysłuży do sprawnego wdrożenia strony. Bowiem ma realny wpływ na koszty i czas wdrożenia strony internetowej, Znacząco obniżając koszt, który może się wahać w przedziale od 6 000 do 40 000 zł netto!

Bezpieczeństwo strony na WordPress

Bezpieczeństwa nie sposób pominąć, pisząc o WordPressie. Jest to dość kontrowersyjny temat, przez niektórych uważana za olbrzymią wadę WordPressa. Poważnie dyskwalifikującą go z użytkowania. Niestety najczęściej osoby, które w ten sposób podchodzą do WordPressa, mają nikłą wiedzę na jego temat. Ponieważ jeśli mieli do czynienia z WordPressem, to nie zdążyli zapoznać się z jego rdzeniem i możliwościami, co z pewnością spowodowało przykre doświadczenia.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że strony na WordPress są bezpieczne. Od początku swojej przygody z WordPressem stworzyłem ponad 500 stron (sklepów, landingów i stron www) opartych o ten system. Teraz najważniejsze. W ilu przypadkach doszło do naruszenia bezpieczeństwa? W trzech. Finalnie daje nam 0,6% zagrożenia. Z czego w każdym z przypadków doszło do naruszenia strony wskutek zainfekowania poprzez brak aktualizacji. Nie chciałbym w żaden sposób rozgrywać, dlaczego system i wtyczki nie były aktualizowane, jednak z całą pewnością ja nie sprawowałem opieki nad tymi stronami.

Mimo trzech incydentów, do których doszło, wskutek nieaktualnego systemu uważam WordPress za bezpieczny i wydajny system zarządzania treścią. Skoro już jesteśmy przy wydajności, to czas na prędkość ładowania i interakcji strony, czyli Core Web Vitals.

Wydajność strony na WordPressie

WordPress jest bardzo wydajnym systemem jak na swoje rozbudowane możliwości. I to moim zdaniem nie powinno podlegać dyskusji. To dlaczego jest tyle stron postawionych na WordPressie, które ledwo zipią? Takie sytuacje występują z dwóch powodów. W zasadzie biorą się z jednego. Z oszczędności. WordPress potrzebuję do sprawnej pracy albo dobrze napisanego motywu z minimalną ilością wtyczek, albo sprawnego serwera. Najlepiej to i to. Tylko takie połączenie może zapewnić maksimum wydajności.

Dobrze napisana strona na WordPress będzie kosztowała od 10 tys. netto w górę. Dobry hosting dla WordPressa będzie kosztował od 800 zł netto za rok. Oczywiście są od tej reguły kompromisy i wyjątki. Sam stworzyłem kilka przystępnych cenowo stron, które były z założenia wczesnymi produktami MVP i pomimo swojej budowy opartej o wtyczki i szablony działały bardzo wydajnie.

Wytłumaczę to w ten sposób. Jeśli strona ma być postawiona na współdzielonym hostingu, to aby sprawnie obsługiwać żądania, musi być dobrze zoptymalizowana. Napisana zgodnie ze sztuką. Wdrożenie strony na WordPress z bulidera i dodanie wtyczki do cache nie uczyni z niej demona prędkości. Więcej na temat optymalizacji WordPress pisałem w tym wpisie. Niezależnie od tego, czy wybierzemy współdzielony hosting, czy dedykowany serwer i tak nas dopadnie wspomniane wcześniej Core Web Vitals, jeśli nie zadbamy o optymalizację strony.

Podsumowanie — Czy strona na WordPress to dobry wybór?

Śmiało mogę stwierdzić, że WordPress jest środowiskiem przystępnym, dla każdego. Oferuję bardzo wiele za niewielkie pieniądze. Oczywiście kluczową kwestią jest „know how” specjalisty tworzącego stronę. Jednak przy zachowaniu standardów, każdy powinien poradzić sobie z wdrożeniem lub zarządzaniem własnej strony na WordPress.

Potrzebujesz strony lub pozycjonowania?

Oceń ten wpis!
Średnia: 5 / 5 (2 głosów)
Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Co sądzisz na ten temat? Napisz komentarz!x

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.