BlogStrony WWWIle kosztuje budowa strony internetowej w 2021 roku?

Ile kosztuje budowa strony internetowej w 2021 roku?

Ile kosztuje budowa strony internetowej w 2021 roku?

Dokładne wyliczanie kosztów, jakie pochłonie budowa strony internetowej należy do grupy trudniejszych zadań. Liczba czynników wpływająca finalnie cenę jest tak duża, że bez dokładnej specyfikacji niemożliwe jest precyzyjne oszacowanie wydatków czy czasu realizacji. Temat jest na tyle mocno rozbudowany z uwagi na mnogość dostępnych rozwiązań, funkcjonalności i technologii, które wchodzą w skład wdrożenia strony internetowej. Z tego powodu również bardzo często firmy zawyżają koszty zaprojektowania nowej witryny.

Zarówno mniej doświadczone agencje, jak i klienci błędnie podchodzą do szacowania czasu i kosztów budowy nowej strony internetowej. Często nie uwzględniając istotnych elementów lub uwzględniając zbyt dużo niepotrzebnych rozwiązań. W tym artykule dowiesz się jak wyliczyć przybliżone koszty wdrożenia oraz jak oszacować czas niezbędny na przygotowanie nowej strony.

Co składa się na koszt wdrożenia strony internetowej?

Niewątpliwie jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, które w rzeczywistości rozpoczyna współpracę. Rozpiętość cenową, jaką oferuje rynek, jest tak duża, że bardzo często z tego powodu dochodzi do nadużyć i nieprawidłowości w branży. W konsekwencji najczęściej poszkodowany jest klient, który zamówił nienależycie wykonaną usługę.

W celu ułatwienia obliczeń przyjmijmy, że wszelkie estymacje wdrożenia strony internetowej będą bazowały na uśrednionej agencyjnej stawce ze średniego miasta – 100 zł za godzinę. Oczywiście koszty będą dotyczyły wdrożenia w pełni indywidualnego projektu strony internetowej.

Narzędzia i technologia

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dobór technologii oraz panelu zarządzania treścią, popularnie zwanego CMS. Wybór spośród darmowych CMSów jest ogromny. Z łatwością możemy dostosować taki panel pod swoje potrzeby i znacząco obniżyć koszty wdrożenia nowej strony internetowej. Z drugiej strony, przygotowanie własnego panelu zarządzania treścią dostosowanego do potrzeb projektu może się zaczynać od 40 godzin do nawet 200 i więcej godzin zależnie od potrzebnych funkcjonalności.

Projekt graficzny

Dobry design i układ strony internetowej powinien zachwycać, a jednocześnie odpowiednio skupiać uwagę użytkownika. Oczywistym faktem jest, że ludzie są wzrokowcami. Źle zaprojektowana i mało atrakcyjna wizualnie witryna spowoduje, że użytkownik z niej wyjdzie i nigdy nie wróci. Statystycznie 88% użytkowników nie wróci do strony czy sklepu internetowego, jeśli w trakcie pierwszych odwiedzin nie spełniła ich oczekiwań.

Niestety bardzo często, szczególnie w tańszych projektach etap researchu, makietowania i prototypu jest pomijany lub drastycznie skracany. Prawda jest jednak taka, że projekt graficzny jest najważniejszym czynnikiem oddającym celowość powstania strony. Pozwala znacząco obniżyć późniejsze koszty całego wdrożenia i dopracować stronę w każdym możliwym aspekcie bez pisania nawet jednej linijki kodu.

Czas niezbędny na przygotowanie projektu graficznego waha się od około 10 godzin dla najprostszego widoku do nawet 150 i więcej godzin przy bardziej złożonych projektach. Czas poświęcony na poprawne zaprojektowanie interfejsu zwróci się w postaci zaoszczędzonych godzin przy programowaniu front-endu.

Front-End Development

Front-End jest opakowaniem, które widzi użytkownik, gdy wchodzi na stronę internetową. Wszystkie animacje, przyciski reagujące na ruch myszy lub dotknięcia palcem na ekranie, różnego rodzaju efekty czy kolory na stronie. To wszystko jest Front-End.

Etap wdrażania front-endu jest kolejnym etapem budowania strony internetowej, który rozpoczyna się zaraz po zaprojektowaniu interfejsu. W tym etapie wdrożenia strony programiści przekształcają wcześniej przygotowany projekt, w kod HTML oraz styl CSS. W dużej mierze wpływ na czas trwania tego etapu ma to, w jaki sposób strona będzie się dostosowywać do różnych urządzeń, jak bardzo mamy złożone animacje, style na stronie oraz jak rozległy jest zaprojektowany wcześniej prototyp strony.

Czas realizacji front-endu wynosi od około 20 godzin dla najprostszych projektów do nawet 400 i więcej godzin w przypadku rozbudowanych serwisów internetowych czy stron korporacyjnych.

Back-End Development

W skrócie Back-End odpowiada za wywołanie akcji po wysłaniu formularza, naciśnięciu przycisku czy dokonaniu zakupu. W uproszczeniu pozwala skomunikować stronę internetową z serwerem. Back-End to mózg całej strony internetowej, który pozwala jej funkcjonować w zaplanowany wcześniej sposób. Doskonałym porównaniem funkcjonowania tego mechanizmu może być zamówienie posiłku w restauracji. Obsługa po przyjęciu zamówienia wysyła wiadomość na kuchnię. Następnie dostajemy informację zwrotną w postaci gotowego posiłku lub odmowy, gdy brakuje składników.

Główne czynniki wpływające na wycenę Back-Endu, są integracje zewnętrznych partnerów, nietypowe przetwarzanie danych czy budowa indywidualnych rozwiązań z określoną funkcjonalnością.

Czas realizacji back-endu wynosi od około 60 godzin dla najprostszych rozwiązań do nawet 400 i więcej godzin w przypadku rozbudowanych serwisów.

Podsumowanie kosztów strony internetowej

Realny wpływ na koszty i czas wdrożenia strony internetowej ma wiele czynników. W przypadku, jeśli zdecydujemy się na WordPressa lub inny darmowy CMS, to koszty Back-Endu czy stworzenia systemu zarządzania stroną znacząco spadną. Niewątpliwie korzystając z darmowego CMSa, możemy znacząco obniżyć koszty stworzenia naszej strony internetowej.

Podsumowując koszty, związane z budową strony internetowej

Narzędzia i technologia 40-200 godzin – 4 000-20 000 zł netto
Projekt graficzny 10-150 godzin – 1 000-15 000 zł netto
Front-End 20-400 godzin – 2 000-40 000 zł netto
Back-End 60-400 godzin roboczych – 6 000-40 000 zł netto

Łączne koszty zbudowania indywidualnej strony internetowej wynoszą od 13 000 zł netto do …

Ostatecznym czynnikiem mającym największy wpływ na cenę strony jest oczywiście, to z kim podejmiemy współpracę. Jeśli będzie to współpraca z freelancerem z mniejszą stawką godzinową, koszty przygotowania strony będą mniejsze. Jednak finalizacja projektu może być obarczona większym ryzykiem niepowodzenia. W przypadku agencji, która policzy więcej za realizację, ale zaoferuję gwarancję w postaci umowy, to może okazać się korzystniejszym rozwiązanym. Do pełnej wyceny należy również doliczyć czynniki lokalizacji czy pracy w specjalnych warunkach, które zazwyczaj podnoszą stawkę.

Potrzebujesz strony lub pozycjonowania?

Oceń ten wpis!
Średnia: 5 / 5 (3 głosów)
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co sądzisz na ten temat? Napisz komentarz!x

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.