607-548-842
   hello@selectors.pl

Jak przygotować się do wdrożenia strony www?

Jak przygotować się do wdrożenia strony www?

Proces projektowania strony www powinien być poprzedzony dokładną analizą wymagań i możliwości Klienta. Obszerny wywiad ma na celu dopasowanie najlepszych możliwych rozwiązań, aby wspólnie stworzyć projekt dostosowany do realnych potrzeb. Również z tego powodu warto przygotować się jak najlepiej do procesu projektowania i wdrożenia witryny. Jak w takim gąszczu informacji, wymagań i możliwości uporządkować te, które są dla nas istotne podczas projektowania nowej strony internetowej?

W tym artykule dowiesz się jak odpowiednio przygotować się do wdrożenia strony www, aby uzyskać jak najlepszy projekt. Poznasz jak uporządkować stan swojej wiedzy oraz w jaki sposób określić możliwości i wymagania od projektu aż po finalne wdrożenie strony internetowej.

Określenie priorytetów strony www

Jak określić cele strony www?

Najłatwiej jest zacząć od wypunktowania zadań, które ma realizować nasza strona. Zazwyczaj w przypadku większości witryn zadanie jest jedno — pozyskiwanie nowych klientów. W takim przypadku należy określić cele klientów, oczekiwane przez nich korzyści oraz jakie problemy powinna rozwiązywać strona w ich przypadku. Odpowiedzi na postawione pytania pozwolą skutecznie przedstawić pierwsze założenia, które powinna spełniać nowa strona www.

Na podstawie określenia celowości powstania nowej strony www można również precyzyjnie wytypować grupę docelową, do jakiej będzie skierowany produkt bądź usługa.

Proces wdrożenie strony www

Kolejnym elementem w procesie projektowania strony www jest określenie, jak powinna wyglądać szata graficzna oraz jakie elementy funkcjonalne powinny się tam znaleźć. Wcale nie chodzi o zaprojektowanie od podstaw witryny, tylko zobrazowanie zarówno sobie oraz projektantom jak powinien wyglądać nasz projekt. W tym przypadku niewątpliwie kluczowym zdaniem jest to, aby jasno sprecyzować wymagania i funkcje, które mają znaleźć się w projekcie. Najłatwiej wesprzeć się w tym zdaniu wykonując research na podstawie określonych zapytań branżowych. Pozwoli to nam dotrzeć do stron działających w naszej branży i sprawdzić pożądane rozwiązania. Ponownie wcale nie chodzi o ich kopiowanie, tylko o zobrazowanie przykładowych modeli zastosowań, na podstawie których będzie można dokładnie określić jakie funkcjonalności moglibyśmy użyć we własnym projekcie. Przejrzenie swojej najbliższej konkurencji już na tym etapie ma ogromne znaczenie i znacznie ułatwia wdrożenie satysfakcjonującego projektu.

Pozostałe elementy strony www

Zbadanie konkurencji pozwala na ustalenia sposobu kreowania własnej marki, zaoferowania unikalnych rozwiązań i ukierunkowania swojego produktu. Daje nam również obraz odnośnie do stworzenia tekstów i zdjęć, które są przecież podstawą każdej strony www. W przypadku, jeśli agencja zajmuję się przygotowaniem niezbędnych materiałów, ten punkt możemy spokojnie pominąć. Mimo to warto, chociaż minimalnie przygotować zarys tego, jak powinny być napisane teksty oraz przygotowane zdjęcia w naszej witrynie.

Zaplanowanie budżetu

Bardzo istotnym elementem wdrożenia nowej strony www jest zaplanowanie odpowiedniego budżetu. Precyzyjnie określenie kosztów pozwala na skuteczne zaplanowanie niezbędnych funkcjonalności. Jednak, aby ten proces przebiegał we właściwy sposób, należy w pierwszej kolejności określić cele strony, wytypować grupę docelową, zaplanować wygląd i funkcjonalności. Tylko taka kolejność pozwala wyeliminować ryzyko poniesienia błędu w określeniu budżetu projektu. Z tego powodu nie należy zakładać w pierwszej kolejności kosztów, tylko cele, jakie ma realizować strona internetowa.

Zbyt niski budżet na wdrożenie strony www?

Oczywiście o ile duży budżet można podzielić na mniejsze fragmenty i wdrażać projekt strony etapami. To w przypadku kiedy projekt przerasta nas finansowo, warto rozważyć opcję, tak zwaną koncepcję MVP, czyli minimalnie satysfakcjonujący produkt. Takie rozwiązanie pozwoli wdrożyć stronę z niezbędnymi do wystartowania funkcjonalnościami. Następnie rozwinąć biznes i w przypadku wzrostu przystąpić do ponownej rozbudowy strony www.

Podsumowanie

Dobrze zaprojektowana strona internetowa z pewnością osiągnie korzyści dla jej właściciela, a jej całkowity koszt szybko się zwróci. Jednak aby tak się stało, bardzo ważne jest rzetelne podejście zarówno ze strony wykonawców, jak i zamawiających. Projektowanie strony www to proces, do którego każda ze stron powinna podejść jak najlepiej przygotowana. Tylko takie podejście pozwoli uzyskać najlepsze efekty.

Oceń tekst!
Średnia: 4.9 / 5 (13 głosów)

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments