Jak w 8 krokach przyspieszyć stronę WordPress? — Podstawowa optymalizacja

WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS na świcie. Obecnie ponad 43% stron dostępnych w całym Internecie działa właśnie na WordPressie. Nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo przyjemnym i niezbyt skomplikowanym systemem do zarządzania treścią. Głównie dzięki rozszerzeniom, które możemy zainstalować za pomocą kilku kliknięć. To właśnie dzięki instalacji wtyczek możemy łatwo rozbudować stronę internetową o nowe funkcjonalności. Jednak jak większość tego typu rozwiązań, nie jest to doskonałe środowisko pracy. Jak każdy tego typu skrypt ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie do wad możemy zaliczyć słabą optymalizację, co powoduję powolne działanie strony przy nadmiernym obciążeniu motywem i ilością wtyczek.
Podstawowa optymalizacja WordPress nie jest skomplikowana, wymaga jedynie poświęcenia uwagi i czasu. Stosując najlepsze praktyki optymalizacji WordPress strona znacznie przyspieszy i na pewno będzie wczytywała się znacznie szybciej. Poniższy artykuł wyjaśnia kwestię tego, jak w 8 krokach przyspieszyć stronę WordPress.
1. Dobry hosting dostosowany do stron WordPress
Hosting WordPress to wręcz najważniejsza rzecz w tym zestawieniu. Nawet najlepsza optymalizacja nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy o wydajny serwer. To bardzo ważna kwestia, ale bardzo często pomijana przy tworzeniu strony opartej o CMS WordPress. Przechodząc do konkretów, to najbardziej odpowiednim miejscem do opublikowania strony w Internecie będzie hosting, którego platforma zoptymalizowana jest właśnie pod kątem infrastruktury WordPress. Dobrym wyborem będzie hosting, który jest zbudowany na dyskach NVMe i Optane. Powinien posiadać również zaawansowane systemy cache oraz codzienne kopie zapasowe. Jeszcze najlepiej, gdyby wspierał systemy dystrybucji treści CDN. Oczywiście nie należy zapominać o fizycznych parametrach mocy obliczeniowej maszyny oraz czasu dostępu do nich. To również jest bardzo ważne w przypadku strony internetowej opartej na WordPressie. Zestawienie wszystkich wymienionych parametrów z pewnością pozwoli wykorzystać w pełnie możliwości jakie oferuję CMS WordPress.
Jeśli szukasz sprawdzonego hostingu, wypróbuj hosting JDM, który został stworzony z myślą o wydajnej pracy stron WordPress.
2. Niepotrzebne wtyczki i motywy
Strony WordPress mają tą przewagę nad innymi CMS’ami, że posiadają nieograniczone możliwości rozbudowy. Zazwyczaj podczas tworzenia nowego projektu powstaje masa niepotrzebnych pozostałości po procesie twórczym. Jeśli testujemy różne motywy, wiele wtyczek oraz różne rozmiary zdjęcia i nie usuwamy tego na bieżąco zostaję masa zbędnych rzeczy. Jest to całkowicie normalną sprawą. Jednak po zakończeniu prac należy usunąć wszystkie nieużywane motywy, wtyczki i zdjęcia. Ponieważ każda wtyczka, czy motyw, to setki dodatkowych plików, które pozostają praktycznie bez kontroli na serwerze. W niektórych przypadkach nawet takie nieużywane komponenty są po części ładowane przez Core WordPress i powodują znaczne spowolnienie strony. Zbędne pliki należy usuwać również dlatego, że mogą stać się źródłem ataku na stronę. Dlatego zawsze, niezwłocznie po zakończeniu prac, należy usunąć zbędne komponenty.
3. Zoptymalizowane obrazki w WordPress
Strony internetowe i użytkownicy je odwiedzający lubią zdjęcia w dobrej jakości, jednak grubo przesadzona waga zdjęć, czy grafiki bardzo spowalnia ładowanie strony internetowej. Wbrew pozorom wielkoformatowe zdjęcia nie dodają jej uroku, gdyż użytkownicy odwiedzający stronę tego na 100% nie zauważą. Mogą jedynie szybko się zniechęcić długim czasem oczekiwaniem na załadowanie treści. Dlatego warto optymalizować zdjęcia, czy to ręcznie czy za pomocą dostępnych wtyczek takich jak WP Smush lub Compress JPEG & PNG images. Wtyczki dostępne z repozytorium WordPressa kompresują je w „locie”, czyli w trakcie wstawiania zdjęć na stronę. Jednak takie rozwiązania ma też swoje wady. Niestety automatyczne kompresowania zdjęć to kolejne wtyczki, bez których strona może swobodnie funkcjonować, a które obciążają Core WordPressa. Dlatego jeśli mamy taką możliwość warto korzystać z rozwiązań zewnętrznych takich jak chociażby TinyJPG. Samodzielna kompresja obrazków daję pełną kontrolę nad jakością zdjęć, oraz odciąża hosting, co znacznie wpływa na szybkość ładowania strony internetowej.
4. Zoptymalizowana baza danych WordPress
Nie każdy zdaję sobie z tego sprawę, ale tworząc nowe posty na blogu, dodając kolejne wtyczki, instalując nowe motywy powiększamy bazę danych o nowe rekordy. Tworząc wpis na blog, WordPress automatycznie co jakiś czas zapisuję kopie kolejnych wersji. Dzięki czemu baza danych tyje w zastraszającym tempie. Tym samym każdy kolejny zapis powiększa bazę i wydłuża czas odpowiedzi serwera. Dlatego od czasu do czasu należy sprzątać zbędne wpisy i oczyszczać bazę danych ze zbędnych rekordów. Tutaj z pomocą przyjdzie wtyczka WP-Optimize, która za sprawą kilku kliknięć i w bezpieczny sposób oczyści bazę danych ze zbędnych rekordów, a nawet całych tabel! To rozwiązanie znacząco ułatwia pracę z bazami danych, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy specjalistycznej do obsługi. Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę, zaznaczyć tabele w bazie danych i zoptymalizować. Warto jednak przed przystąpieniem do optymalizacji wykonać pełną kopię zapasową bazy danych, którą w razie awarii łatwo będzie można przywrócić.
5. Kontrolowany rozmiar HTML, JS, CSS
Kolejnym etapem jak w 8 krokach przyspieszyć stronę WordPress jest redukcja rozmiaru plików HTML, JS oraz CSS. Motywy, wtyczki oraz sam WordPress składa się z kodu HTML, CSS oraz Java Script. Najczęściej zbędny kod dodają wtyczki, których już nie używamy, albo rozszerzenia duplikujące funkcjonalności. Aby zweryfikować czy nasza strona nie posiada nadmiernej ilości kodu możemy ją sprawdzić w narzędziach oferowanych przez Google PageSpeed Tools lub dedykowane narzędzie jakim jest GTmetrix. Dzięki dokładnym pomiarom łatwo można zweryfikować, które części strony najbardziej przeszkadzają w lekkim i płynnym załadowaniu treści. W przypadku narzędzi od Google po zakończeniu analizy można pobrać paczkę zoptymalizowanych plików, zoptymalizowanych przez Google. Jeśli jednak okaże się, że strona spisała się świetnie i wyniki są na zielono, tym samym nie ma się czym martwić.
6. Dobra wtyczka do cache strony
Jednym z ostatnich kroków, jednocześnie bardzo ważnym i nieco skomplikowanym punktem w przypadku optymalizacji WordPress jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki do cachowania strony. Tutaj warto zwrócić uwagę czy hosting z którego korzystamy nie posiada wbudowanych mechanizmów odpowiedzialnych za cache strony. Jednak jeśli planujemy zainstalować wtyczkę do cache, to dobrym i darmowym rozwiązaniem będzie wtyczka LiteSpeed Cache. Jest to jedna z najlepszych wtyczek zarówno wśród darmowych, jak i płatnych do optymalizacji stron WordPress. LiteSpeed jest bardzo rozbudowanym pluginem, który zaraz po włączeniu zaczyna swoją pracę. Co najważniejsze, od razu widać efekty w postaci znacznie szybszego wczytywania strony. Oczywiście jak każdy plugin tego typu posiada również rozbudowaną konfigurację, jednak jest ona zalecana dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Podstawowa konfiguracja w pełni wystarcza na początek optymalizacji strony WordPress.
7. Aktualizacje strony WordPress
Aktualizacje są najważniejszą czynnością jaką powinniśmy wykonywać regularnie posiadając stronę opartą na WordPressie. Nie tylko wprowadzają znaczne ulepszenia systemu, wtyczek i wyglądu, ale są bardzo ważne dla bezpieczeństwa całej witryny. Według oficjalnych statystyk do złamania zabezpieczeń w 80% przypadków dochodzi poprzez nieaktualizowane komponenty systemu WordPress. Z tego powodu aktualizacje to bardzo ważny punkt, który jest najczęściej bagatelizowany. Podsumowując, niezależnie czy to aktualizacja WordPressa, motywu, czy wtyczek, należy przeprowadzać je regularnie i niezwłocznie po wydaniu. Skuteczna ochrona strony internetowej w dużej mierze polega na zapobieganiu atakom w formie regularnych aktualizacji.
8. Kopia zapasowa WordPress
Dobra optymalizacja strony składa się z kilku czynników i jednym z nich jest regularna kopia zapasowa. Niezależnie od wielkości witryny, czy zaawansowania projektu należy zawsze przeprowadzać niezależne kopie zapasowe strony. Dzięki czemu w razie nieprzewidzianych sytuacji będzie można odtworzyć całą witrynę bez utraty cennych danych. Dobrze przeprowadzona kopia zapasowa chroni stronę internetową przed każdą ewentualnością. Czy to podczas aktualizacji wtyczek, czyszczenia bazy danych, dostępu nieuprawnionej osoby, a nawet awarii serwera można bardzo łatwo przywrócić utraconą zawartość. W przypadku WordPressa jest to szczególnie łatwe. Kopię zapasową można wykonać z poziomu panelu hostingu lub specjalnej wtyczki, jak np. UpdraftPlus Plus. Wtyczka jest darmowa i posiada dużo opcji wykonania niezbędnych czynności zabezpieczających przed utratą danych. Z łatwością możemy ustawić szczegóły archiwizacji, datę wykonania, miejsce przechowywania, oraz ile kopii archiwalnych chcemy pozostawić na dysku.
Podsumowanie
Optymalizacja WordPress nie jest trudna, wymaga jedynie poświęcenie kilku chwil i przejrzenie dokładnie całej zawartości strony. Przyspieszenie strony można wykonać samum lub zlecić sprawdzonej agencji, która profesjonalnie znamię się każdym aspektem wydajności strony.