BlogStrony WWWJak wybrać hosting dla strony www?

Jak wybrać hosting dla strony www?

Jak wybrać hosting dla strony www?

Wybór odpowiedniego hostingu szczególnie w kwestii uruchomienia pierwszej strony www na początku może przyprawić o bóle głowy. Jednak wcale nie musi być trudny i skomplikowany. Nie tylko jest on bardzo ważny z punktu „trzymania” strony w Internecie, ale również pod względem rozwoju naszej firmy czy bezpieczeństwa. Odpowiednie miejsce dla strony lub sklepu internetowego w dużej mierze zależeć będzie od naszego profilu działalności. Kiedy dopiero planujemy założyć pierwszą stronę lub otworzyć sklep internetowy, oczywistym jest, że na samym początku nie będziemy potrzebowali serwera z dużymi rezerwami mocy. Zaczynając biznes w Internecie do obsługi prostej strony wizytówki w zupełności wystarczy hosting współdzielony. Wybór na rynku jest ogromny. Właściwie każdy jest w stanie znaleźć odpowiednią ofertę dopasowaną do swoich możliwości, zarówno technicznych jak i finansowych. Szczególnie na starcie nie warto przepalać budżetu i wybrać taki hosting, który będzie najbardziej dopasowany do naszych usług i profilu działań. Jak wybrać najlepszy hosting dla strony www lub sklepu internetowego?

Co to jest hosting www?

Zacznijmy od tego, co to jest hosting? To nic innego jak usługa „wypożyczenia” przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej, łącza internetowego oraz innych zasobów wykorzystywanych do przechowywania strony internetowej w zasobach tak zwanego Internetu. To właśnie dzięki tej usłudze jest możliwe „trzymanie” strony, która jest dostępna publicznie dla wszystkich internautów. Między innymi dzięki temu możliwe jest współtworzenie Internetu. Prowadzenie strony z domowego zacisza lub bloga podróżniczego z malowniczych wypraw to nic innego jak udostępnianie publicznie własnych zasobów i tworzenie wspólnej sieci Internet.

Usługi hostingowe umożliwią nie tylko udostępnienie strony internetowej, ale również obsługę kont pocztowych. Posiadając własną stronę możemy uruchomić dowolny adres email w obrębie domeny. Co za tym idzie, wysyłać i odbierać pocztę z naszego oficjalnego adresu strony internetowej. Oczywiście to nie wszystko. Posiadając własną „przestrzeń w Internecie” możemy znacznie więcej, jednak zanim przystąpimy do uruchomienia pierwszej strony warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami hostingów.

Rodzaje usług hostingowych

Na rynku istnieje wiele podobnych usług o nieznacznie zmienionych nazwach. Usługi dzielą się na tradycyjny hosting, ten dla WordPressa, w chmurze oraz kilka mniejszych przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Skupimy się na tych trzech najpopularniejszych. Tradycyjny hosting charakteryzuję się dużą uniwersalnością. Możemy na nim uruchomić praktycznie każdą popularną aplikację typu WordPress czy PrestaShop oraz dowolną inną stronę www. Bardzo często takie zasoby wyposażone są w szybkie dyski nVMe lub Optane, co zapewnia bardzo dobrą wydajność. Drugi tym usług hostingowych to dedykowana usług pod strony oparte na WordPressie. Na takim zestawieniu zwykle możemy uruchomić tylko WordPressa, ale niesie ze sobą pewne korzyści. Platforma przeznaczona dla systemu WordPress jest zoptymalizowana pod jego najlepsze działanie. Zwykle posiada nie tylko szybkie dyski nVMe lub Optane, ale również specjalne poziomy cache dedykowane WordPressowi czy oprogramowanie Redis. Trzecią usługą są rozwiązania Cloud, czyli hosting w chmurze. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, ale coraz mocniej wypierające tradycyjne usługi hostingowe. Hosting w chmurze doskonale łączy zalety hostingu współdzielonego (tradycyjnego) z najlepszymi cechami chmury obliczeniowej. Dzięki czemu takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić dużą wydajność przy relatywnie niskiej cenie.

Rodzaje usług hostingowych
Rodzaje usług

Jak wybrać najlepszy hosting?

Poszukując hostingu warto mieć na uwadze, że nie ma jednej konkretnej firmy, której usługi zaspokoją wszystkie nasze potrzeby. Trzeba pytać i trzeba testować. Praktycznie każdy hosting posiada opcję bezpłatnego testowania przez 7 lub 14 dni. Tyle w zupełności wystarczy, aby sprawdzić podstawowe parametry i współpracę z pomocą techniczną. Support i czas odpowiedzi na wysłane zapytanie jest bardzo ważny. W przypadku jakiejkolwiek awarii, przez wydłużone oczekiwanie na pomoc techniczną tracimy czas i klientów oraz zaufanie wyszukiwarek. To oczywiście najgorszy z możliwych scenariuszy, ale dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Dlatego przy wyborze usługi warto zwrócić uwagę na jakość pracy wsparcia technicznego.

Hosting współdzielony charakteryzuję się przede wszystkim niskimi kosztami uruchomienia oraz prostotą działania. Jest bardzo łatwy w zarządzaniu i praktycznie każdy bez większej wiedzy informatycznej będzie w stanie poradzić sobie z podstawową obsługą. Tworzenie konta strony, dodanie ftp czy bazy danych odbywa się za pomocą wyboru odpowiednich opcji w panelu administracyjnym. Panelu, który często wygląda jak rozbudowana strona internetowa lub kokpit WordPressa.

Warto mieć na uwadze, że większość hostingów nakłada na swoje usługi limity, które w zupełności wystarczają na bezawaryjną pracę pierwszej strony www czy sklepu internetowego. W momencie, kiedy nasza strona zaczyna być popularna w Internecie, wówczas limity mogą stać się kulą u nogi. Ograniczenia są punktem odniesienia, ale zdarzają się również oferty bez limitów. Nie są tak świetne, jak by się mogło wydawać. Nielimitowane lub nieokreślone w regulaminie parametry w przypadku generowania zbyt dużego obciążenia serwera mogą stać się przyczyną sporych problemów. W takim przypadku umowa może zostać rozwiązana na podstawie „łamania regulaminu”. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, jednak bezpieczniej jest kiedy usługodawca jasno określa limity. Możemy je wtedy porównać z innymi ofertami i wybrać tą najbardziej spełniającą nasze oczekiwania.

Czego dotyczą wspomniane limity? W większości przypadków dotyczą one wykorzystania czasu pracy procesora oraz pamięci RAM. Inaczej mówiąc, gdy strona www się rozrasta, to skrypty przetwarzające dane potrzebuję większych zasobów mocy serwera. Zbyt nisko ustawione limity mogą ograniczać rozbudowę strony, jak również ograniczać ilość jej odwiedzin.

Bezpieczne parametry hostingu

Hosting to nic innego jak maszyna współdzielona. W praktyce oznacza to, że z zasobów jednego serwera może korzystać np. 100 lub więcej stron. To właśnie z tego powodu muszą być narzucone ograniczenia, co zresztą jest zrozumiałą i bardzo rozsądną praktyką. Warto mieć na uwadze, że najczęściej w takim przypadku nie będziemy mieli możliwości zmiany parametrów swojego konta w przyszłości, gdyż te są ustawione od górnie i jednakowe dla wszystkich. Dlatego wybierając hosting dla swojej strony warto zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry.

Procesor – na wykonywanie operacji. W tym przypadku najważniejsza jest moc procesora oraz maksymalny czas jego użycia. Im większa moc i dłuższy czas tym lepiej.
Pamięci RAM – jako pamięć robocza dla wykonywanych działań. Liczy się jak największa, aby skrypty na serwerze mogły wykonywać się z maksymalną szybkością.
Przestrzeń dyskowa – na pliki Twojego serwisu, bazę danych. W przypadku przestrzeni na dane w zupełności na początek wystarczy 10 GB.
Transfer danych – aby użytkownicy mogli połączyć się ze stroną. Transfer określa całkowitą ilość danych przesyłanych z i do hostingu w na przestrzeni miesiąca kalendarzowego. Im większy tym lepiej.

Jak wybrać najlepszy? Podsumowanie
Jak wybrać najlepszy? Podsumowanie

Podsumowanie

Hosting współdzielony jest bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem na rozpoczęcie biznesu w Internecie. Szczególnie polecany jest dla stron www lub małych sklepów internetowych zarządzanych przez właściciela lub pracowników niewielkiej firmy. Usługi hostingowe charakteryzują się niską ceną i łatwością obsługi, co za tym idzie zwykle posiadają ograniczoną wydajność. Jednak nie należy się, aż tak przejmować ograniczeniami. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo ofert, które są w stanie zadowolić w określonym budżecie nawet średniej wielkości serwisy.

Potrzebujesz strony lub pozycjonowania?

Oceń ten wpis!
Średnia: 4.8 / 5 (14 głosów)

Zaprojektujemy dla Ciebie stronę www, której nie będzie trzeba wiecznie poprawiać. Zrobimy kampanie reklamowe, które przyniosą Ci zyski.

Obserwuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
3
0
Co sądzisz na ten temat? Napisz komentarz!x

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.