607-548-842
   hello@selectors.pl

Jak wybrać hosting lub serwer?

Jak wybrać hosting lub serwer?

Jaki hosting wybrać, aby nie żałować?

Wybór odpowiedniego serwera, niezależnie czy będzie to hosting współdzielony, serwer VPS może dedykowana maszyna w dużej mierze zależy od profilu działań, jakie chcemy prowadzić. Do obsługi prostej strony informacyjnej czy firmowej poczty w zupełności wystarczy hosting współdzielony. Natomiast rozbudowany sklep internetowy, niezależnie od wykorzystywanego skryptu będzie wymagał dedykowanego serwera lub co najmniej rozwiązania VPS.

Wybór na rynku jest ogromny. Wiec właściwie jak wybrać, aby nie żałować? Jeśli planujesz otworzyć sklep internetowy, to na samym początku drogi nie będziesz potrzebował serwera z dużymi rezerwami mocy. Gdzie cena na samym starcie biznesu okaże się za progiem opłacalności, a zasoby maszyny nie zostaną wykorzystane nawet w 1%. Zapraszam do lektury, podpowiem jaki hosting wybrać oraz czym kierować się przy dobrym wyborze.

Na wstępie zwróć uwagę, że nie ma jednej konkretnej firmy hostingowej, której usługi zaspokoją wszystkie Twoje potrzeby. Chce przedstawić wszystkie możliwe warianty i najważniejsze aspekty. Wiedza, którą zdobędziesz, pomoże Ci w samodzielnym podjęciu decyzji i wyborze najlepszej opcji.

Rodzaje hostingu:

Hosting współdzielony

Serwer VPS jako alternatywa dla hostingu

Serwer dedykowany

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony charakteryzuję się przede wszystkim niskimi kosztami uruchomienia oraz prostą obsługą. Niestety na tym jego zalety się kończą. Z racji tego, że jest to maszyna współdzielona i w praktyce oznacz to, że z zasobów jednego serwera może korzystać np. 100 osób, posiada (co zresztą jest zrozumiałą i bardzo rozsądną sytuacją) ograniczenia. Najczęściej nie ma więc możliwości zmiany parametrów swojego konta, gdyż te są zinterpretowane od górnie.

Większość hostingów nakłada na serwery bardzo restrykcyjne limity bezpieczeństwa i zazwyczaj wystarczają na bezawaryjną pracę naszej strony, do momentu aż nie osiągniemy popularności w sieci. Limity są punktem odniesienia, ale zdarzają się również oferty bez limitów. Nie są tak świetne, jak by się mogło wydawać. Nielimitowane parametry w przypadku generowania zbyt dużego obciążenia na serwerze mogą stać się przyczyną sporych problemów. Twoja umowa może zostać rozwiązana na podstawie „łamania regulaminu”. Pole do interpretacji jest spore, dlatego lepiej, gdy mamy wszystko czarno na białym.

Najbezpieczniej jest, jeśli usługodawca jasno określa limity, możemy je wtedy porównać z innymi ofertami i wybrać tą najbliżej spełniającą nasze oczekiwania.

Wracając do tych nieszczęsnych limitów, w większości przypadków dotyczą one wykorzystania czasu pracy procesora oraz pamięci RAM serwera. Prościej mówiąc, gdy na Twojej stronie rośnie liczba wpisów oraz odwiedzin, to skrypty przetwarzające te dane do prawidłowego działania potrzebuję więcej zasobów mocy serwera. Zbyt nisko ustawione limity mocno ograniczają rozbudowę strony, jak również ilość jej odwiedzin.

Jakie bezpieczne parametry powinien posiadać Twój serwer, aby zaraz po wystartowaniu nie wpaść w pułapkę limitów? Jakie parametry są istotne?

  • procesor – na wykonywanie operacji
  • pamięci RAM – jako pamięć robocza dla wykonywanych działań
  • przestrzeń dyskowa – na pliki Twojego serwisu, bazę danych
  • łącze internetowe – aby klienci mogli połączyć się z Twoim serwisem
  • oprogramowanie – zainstalowanego serwera PHP

Współdzielenie jednej fizycznej maszyny wymaga zastosowania limitów bezpieczeństwa tak, aby każda strona mogła działać stabilnie, nie zakłócając pracy pozostałych stron. Warto więc wnikliwie przeanalizować oferty przed wyborem tej właściwej, aby później nie żałować.

Podsumowanie hostingu współdzielonego

+ niska cena   + łatwy w obsłudze   – ograniczona wydajność
Przeznaczenie: małe strony/sklepy zarządzane przez właściciela lub personel

Serwer VPS

Rozwiązaniem pośrednim pod względem zasobów, jak i kosztów jest serwer VPS. Ten rodzaj usługi podobnie do hostingu współdzielonego również polega na współdzieleniu fizycznej maszyny. Różnica polega na tym, że za pomocą oprogramowania tworzy się wirtualne serwery. W tym wypadku klient ma do dyspozycji dostęp do systemu operacyjnego i wszystkich usług. Zupełnie tak, jakby był to serwer dedykowany. Dzieje się tak dlatego, że fizyczne zasoby serwera są podzielone i przydzielone do konkretnych serwerów VPS, gdzie każdy użytkownik ma gwarantowane zasoby. Przykładowo 8-rdzeniowy procesor zostaje podzielony na 8 kont. Każde z nich ma do dyspozycji 100% mocy jednego rdzenia.

Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy średniej wielkości projektach, gdzie budżet nie jest na tyle duży, aby wydzierżawić całą maszynę, a zasoby hostingu współdzielonego są niewytaczające.

Ograniczenia stosowane w hostingach współdzielonych przy usługach typu VPS przestają mieć pierwszorzędne znaczenie. Wszystkie parametry związane z oprogramowanie np. czas wykonywania skryptu, czy wielkość przesyłanego pliku dostosujemy samodzielnie w systemie serwera. Ograniczenia, jakie nadal nas obowiązują, choć w dużo mniejszym stopniu to procesor, pamięci RAM, przestrzeń dyskowa oraz łącze internetowe. W zasadzie takie same ograniczenia pojawią się przy dedykowanym serwerze, gdzie, aby zwiększyć parametry, musimy rozbudować maszynę w nowe podzespoły.

Serwer VPS to świetne rozwiązanie o możliwościach zbliżonych do własnej maszyny. Niestety, podobnie jak w przypadku dedykowanego serwera wymaga sporej wiedzy technicznej, znajomości systemów sieciowych oraz infrastruktury. Bez wątpienia osoby, które nie miały nigdy do czynienia z tego typu rozwiązaniami, nie poradzą sobie z konfiguracją ani obsługą serwera VPS.

Podsumowanie Serwer VPS

+ umiarkowana moc   + umiarkowana cena   – trudny w obsłudze
Przeznaczenie: duże sklepy z własną infrastrukturą i specjalistą

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany dla osób początkujących zdecydowanie nie jest odpowiedzią na pytanie, jaki hosting wybrać, dlatego tylko zahaczę temat. Dzierżawiąc maszynę zdalną, musisz zadbać o środowisko pracy, wykupić panel, wynająć lub zatrudnić administratora, gdyż otrzymujesz jedynie maszynę ze zdalnym dostępem. Utrzymanie własnej infrastruktury jest kosztowne i opłacalne w przypadku naprawdę dużych projektów. Koszty dzierżawy samego serwera zaczynają się od około 200 zł miesięcznie wzwyż. Nie jest to jedyny wydatek, do tego musisz doliczyć koszty systemu oraz obsługi serwera.

W przypadku serwera dedykowanego odpowiadasz za wszystko i musisz skonfigurować go pod swoje potrzeby. Na Twoich barkach spoczywa zabezpieczenie serwera przed atakami hakerów, konfiguracja kont FTP czy dostępu SSH. Nie są to łatwe rzeczy, które obsługuję się myszką, w kolorowym interfejsie klikając w odpowiednie przyciski. Serwer dedykowany zdecydowanie nie jest dla osób początkujących.

Podsumowanie serwera dedykowanego

+ duża moc   – wysoka cena   – trudny w obsłudze
Przeznaczenie: bardzo duże sklepy z własną infrastrukturą i specjalistą

Podsumowanie

Jeśli dotrwałeś do tego momentu to bez wątpienia wiesz, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki hosting wybrać. Wpływa na to bardzo wiele czynników, które są bardzo ważne przy wyborze. Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub jest coś, czego tu nie wymieniłem? Napisz o tym w komentarzu!

Oceń tekst!
Średnia: 4.9 / 5 (7 głosów)

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments