BlogStrony WWWNajlepsza alternatywa WordPress — 8 aplikacji do tworzenia stron

Najlepsza alternatywa WordPress — 8 aplikacji do tworzenia stron

Najlepsza alternatywa WordPress — 8 aplikacji do tworzenia stron

Webflow

Na pierwszym miejscu umieściłem Webflow, gdyż uważam, że jest najbardziej rozbudowany narzędziem ze wszystkich kreatorów online. Webflow jest „wizualny” kreator stron internetowych i system zarządzania treścią w jednym, który umożliwia tworzenie w pełni responsywnych witryn bez zmartwień o bezpieczeństwo, hosting lub wydajność.

Aplikacja Webflow daje pełną kontrolę nad wyglądem witryny, gdzie można samodzielnie zaprojektować każdy szczegół. Oczywiście Webflow udostępnia również setki gotowych szablonów, które można szybko dostosowywać do własnych potrzeb, tak aby jak najszybciej wystartować z projektem.

www.webflow.com

Korzystając z Webflow Designer, który zresztą wygląda jak Photoshop w przeglądarce, możesz dodać własny HTML poprzez funkcję „przeciągnij i upuść”, następnie napisać własny CSS, aby stworzyć całkowicie niestandardową stronę. Jest to funkcja, którą ciężko znaleźć u konkurencji.

www.webflow.com

Niestety rozszerzenie funkcjonalności witryny nie jest już tak łatwe, jak instalacja wtyczki, chociażby w WordPressie. Oczywiście jak najbardziej można skonfigurować integrację między stroną a innymi platformami, jednak sam proces integracji będzie się różnić w zależności od platformy i może wymagać umiejętności technicznych.

W Webflow samo zaprojektowanie witryny jest całkowicie bezpłatne, plan i własną domenę wykupujemy w momencie, gdy nasza strona jest gotowa do publikacji. Plany cenowe zaczynają się od 12 dolarów miesięcznie, co jest bardzo korzystną opcją za możliwości, jakie oferuję kreator Webflow.

Ponieważ Webflow wymaga podstawowej znajomości HTML, CSS oraz projektowania stron internetowych. Dlatego najlepiej nadaje się dla freelancerów projektujących strony oraz małych firm, które chcą w niewielkim budżecie stworzyć swoją pierwszą stronę internetową.

Ghost

Ghost to lekki i prosty kreator stron internetowych online
Ghost to lekki i prosty kreator stron internetowych online

Drugi w moim zestawieniu jest Ghost. Jest to bardzo ciekawa opcja dla osób, które chcą prowadzić tylko bloga oraz dodatkowo na nim zarabiać. WordPress od 2003 roku ewoluował w wielofunkcyjny CMS z tysiącami wtyczek i motywów. Więc jeśli chcesz zbudować tylko blog i nie posiadasz wiedzy technicznej Ghost, będzie idealnym rozwiązaniem.

Jaki jest Ghost? To lekki i prosty CMS przeznaczony do blogowania. Posiada wbudowane konta użytkowników, płatności za subskrypcje oraz system mailingowy. Czyli wszystko, czego potrzebujesz do prowadzenia bloga z płatnościami za publikowane treści. Dodatkowo możesz zintegrować platformę z wieloma różnymi zewnętrznymi dostawcami oprogramowania online, co znacznie poszerza możliwości wydawnicze.

www.ghost.org/features/
www.ghost.org/features/

Będąc przy Ghost, nie sposób nie wspomnieć o wynikach, jakie osiąga w PageSpeed Insights. Większość testowanych motywów dawała wyniki ponad 95/100 pkt. Oznacza to, że Ghost został dobrze zoptymalizowany zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. Jest bardzo szybki!

Strony z Wix

Wix to kolejny w moim zestawieniu kreator stron internetowych. Oferuje bezpłatny, niezawodny hosting, bezpieczeństwo, narzędzia SEO i dedykowany zespół wsparcia, który pomoże Ci stworzyć pierwszą witrynę oraz pokaże jak nią zarządzać.

Wix to jeden z najpopularniejszych kreatorów stron internetowych online
Wix to jeden z najpopularniejszych kreatorów stron internetowych online

Korzystając z prostego edytora typu „przeciągnij i upuść”, możesz zmodyfikować któryś z dostępnych ponad pięciuset szablonów. Możesz również, jeśli znasz HTML i CSS zacząć od zera, aby zaprojektować każdy szczegół swojej witryny.

Ze względu na łatwość obsługi i stosunkowo niskie koszty Wix jest idealnym rozwiązaniem dla mikroprzedsiębiorców i blogerów chcących stworzyć swoją pierwszą stronę internetową.

Niestety, podobnie jak w przypadku pozostałych kreatorów stron online Wix oferuje bezpłatną wersję, na której wyświetla reklamy. Dlatego, aby zapewnić odwiedzającym wrażenia bez reklam, musisz wykupić wyższy pakiet. Ceny pakietów bez reklam starują od 30 zł miesięcznie, co nie jest wygórowaną ceną, zwłaszcza że otrzymujemy full-service.

Webnode

Miliony użytkowników decydują się na tworzenie swoich witryn za pomocą WebNode. Nie bez powodu, ponieważ WebNode to intuicyjny „kombajn” do tworzenia stron i sklepów internetowych, który zawiera łatwy w użyciu edytor oraz ponad sto użytecznych szablonów.

www.webnode.com

Tak jak wspomniałem w poprzednim akapicie, dzięki WebNode możesz tworzyć strony oraz sklepy, które będą wyglądały idealnie na każdym urządzeniu. Wszystko dzięki temu, że zespół grafików i programistów WebNode położył ogromny nacisk na dobrze zaprojektowany UX oraz zoptymalizowany kod.

Niestety, podobnie jak w przypadku Wix możesz zbudować dowolną witrynę z nieograniczoną liczbą stron za darmo. Niestety w darmowej wersji użytkownicy zobaczą reklamy. Jeśli chcesz stworzyć stronę bez reklam z niestandardową domeną i większą liczbą gotowych do użycia funkcji, musisz skorzystać z dostępnych planów premium, które starują od 5,50 euro miesięcznie.

Weebly

Weebly to kolejny kreator stron internetowych. Umożliwia użytkownikom na dowolnym poziomie zaawansowania tworzenie niestandardowych witryn przy użyciu wstępnie zaprojektowanych szablonów oraz edytora typu „przeciągnij i upuść”. Podobnie jak Wix i WebNode, oferuje plany bezpłatne i płatne.

Chociaż Weebly oferuje mniejszy wybór motywów i gotowych funkcji niż Wix, jest lepszym wyborem dla większych witryn z kilku powodów. W Weebly możesz używać edytora do dodawania własnych elementów, takich jak formularze i galerie zdjęć, do wpisów na blogu. Oferuje również nieograniczoną liczbę poziomów podstron, dzięki czemu można tworzyć bardzo złożone menu nawigacyjne.

Najważniejszą zaletą jest to, że wszystkie szablony Weebly są zoptymalizowane pod urządzenia mobilne. Oznacza to, że gdy jesteś zadowolony z projektu witryny, możesz mieć pewność, że będzie dobrze wyglądać na każdym urządzeniu. Dodatkowo Weebly ma ponad 100 aplikacji dostępnych do pobrania w swoim App Center, co jest bardzo przydatne przy rozbudowie strony.

Weebly integracje
Weebly integracje

Podsumowując, Weebly jest idealnym rozwiązaniem dla witryn bogatych w treści, które nie wymagają zaawansowanych funkcji, jedynie przejrzystego wyglądu i szybkiego działania.

Publii

Publii w przeciwieństwie do poprzedników jest programem offline! Pozwala na wydajne tworzenie pięknych, statycznych stron internetowych z poziomu własnego komputera. Jest dostępny zarówno dla systemu Windows, jak i macOS i zawiera wszystkie narzędzia niezbędne do rozpoczęcia pracy.

www.getpublii.com
www.getpublii.com

Dzięki architekturze programu możesz tworzyć wiele witryn i zarządzać nimi wszystkimi w jednym miejscu bez konieczności żonglowania różnymi pulpitami administracyjnymi. Publii posiada również bardzo dużo ustawień związanych z SEO i mediami społecznościowymi, które sprawią, że Twoja witryna będzie bardziej przyjazna dla wyszukiwarek i zmaksymalizuje udostępnianie treści w mediach społecznościowych.

Program działa w trybie offline, więc możesz łatwo tworzyć treści bez połączenia z Internetem. Natomiast po powrocie do trybu online automatycznie wszystko zostanie zsynchronizowane z wybraną usługą hostingową.

Jeśli potrzebujesz zacząć naprawdę szybko tworzyć nową stronę, możesz skorzystać z gotowych szablonów Publii. Dzięki wizualnemu edytorowi bardzo łatwo zmienisz je w gotowe projekty.

Bigcommerce

W moim zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć systemów e-commerce. Jeśli szukasz gotowej platformy do uruchomienia swojego pierwszego sklepu internetowego jako alternatywy dla Woocommerce, to BigCommerce może być odpowiednią platformą dla Ciebie. Jest to łatwy w obsłudze kreator sklepu z pięknymi szablonami i narzędziami do automatyzacji procesów zakupowych.

BigCommerce obsługuje wiele różnych bramek płatniczych, w tym PayPal, Stripe, Appley Pay czy Pay with Amazon. Istotną zaletą korzystania z BigCommerce jest to, że nie pobiera opłat za transakcje! – Co jest jeszcze rzadkością w tego typu rozwiązanych.

W sklepie BigCommerce możesz dodawać nieograniczoną ilość produktów. Możesz w dowolnym momencie sprawdzić wyników sklepu i jeśli nie są zadowalające, skorzystać ze wbudowanych narzędzi do optymalizacji konwersji. Platforma została wyposażona również w integrację z WordPress, więc możesz używać WordPressa jako strony głównej, a BigCommerce jako sklepu w obrębie tej samej domeny!

Podobnie jak większość tego typu kreatorów, tak samo BigCommerce współpracuje z wieloma aplikacjami innych firm, których możesz potrzebować do rozwoju swojego biznesu. Dodatkową zaletą jest niewątpliwie to, że możesz uruchomić sklep zarówno jako B2C, jak i B2B.

Shopify

Moje zestawienie zamyka Shopify, jest drugim systemem e-commerce, który wybrałem. Jeśli chcesz rozpocząć sprzedaż produktów lub usług online, będziesz potrzebować hostingu i bardzo wielu narzędzi do prowadzenia skutecznej sprzedaży.

Shopify to prosty kreator stron internetowych i sklepów e-commerce
Shopify to prosty kreator stron internetowych i sklepów e-commerce

Konfigurację sklepu zaczynamy od wyboru spośród ponad 70 szablonów. Następnie budujemy strony, dodajemy produkty i posty na blogu za pomocą kreatora witryn, podobnie jak w pozostałych tego typu aplikacjach.

Najniższy plan Shopify, za 29 dolarów miesięcznie oferuję możliwość stworzenia bloga, dodanie recenzji klientów, płatności, a także możliwość uruchomienia odzyskiwania porzuconych koszyków oraz analizy ruchu internetowego i produktów, co wydaję się bardzo atrakcyjnym połączeniem na start.

Shopify posiada jeszcze dwa inne wyższe plany, które mogą rozszerzyć możliwości sklepu. Warto jednak przed przejściem na wyższy plan sprawdzić aplikacje innych wydawców, które umożliwiają integrację z Shopify. W ten sposób możesz uzyskać pożądaną funkcjonalność dla swojego sklepu w mniejszym budżecie.

Podobnie jak w przypadku kreatorów stron internetowych, Shopify zadba o bezpieczeństwo Twojego sklepu, tworząc niezbędne kopie zapasowe i dbając o aktualność oprogramowania. Nie musisz również martwić się o hosting i konfigurację serwera, wszystko to jest już w pakiecie razem z Shopify.

Podsumowanie

Wybór narzędzi no-code do projektowania witryn i rozwiązań e-commerce jest bardzo ogromny. Wraz z rozwojem oprogramowania projektowanie stron internetowych staję się coraz łatwiejsze. Również na naszym rodzimym rynku jest kilka wartych uwagi takich kreatorów, chociażby Shoper czy Home.pl, oferują takie usługi. Ja jednak nie zdecydowałem się na umieszczanie ich w tym zestawieniu. Moja ocena mogłaby być nieobiektywna z uwagi na to, że dużo korzystałem z tych narzędzi, oraz znam osoby pracujące przy tych projektach.

Potrzebujesz strony lub pozycjonowania?

Oceń ten wpis!
Średnia: 5 / 5 (3 głosów)
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co sądzisz na ten temat? Napisz komentarz!x

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.