BlogStrony WWWTanie strony internetowe? Czy to pułapka dla przedsiębiorców?

Tanie strony internetowe? Czy to pułapka dla przedsiębiorców?

Tanie strony internetowe? Czy to pułapka dla przedsiębiorców?

Planując swoje działania, niezależnie, czy robię to dla siebie, czy dla moich Klientów, zawsze stawiam na jakość. Uważam, że to, co tanie i wydaje się oszczędnością, jest bardzo często pułapką. Oszczędzając dzisiaj na jakości wykonania produktu czy usługi, zapłacimy za to w dłuższej perspektywie. Często kilkukrotnie więcej, niż pierwotnie zakładamy. Tak jest z wieloma rzeczami. Z tym, co jemy. Z tym, z czyich usług korzystamy oraz od kogo się uczymy. Również tanie strony internetowe wcale nie są tanie. Kosztują kilkukrotnie więcej od dobrze wykonanej strony internetowej za „uczciwą” stawkę.

Tanie strony internetowe to pułapka

Strona internetowa w 2021 roku stała się niezbędnym bagażem podręcznym każdego przedsiębiorcy. W Polsce średnio przybywa około 25 tys. nowych firm* każdego miesiąca. Nic więc dziwnego, że specjalistów oferujących swoje usługi projektowania stron internetowych również przybywa w zastraszającym tempie. Oczywistym jest fakt, że nie każdego przedsiębiorcę jest stać na stronę internetową, szczególnie na samym początku działalności. Jednak decydując się na tanie rozwiązanie, czyli tanie strony internetowe, można wpaść tylko w pułapkę.

Jednak aby to dokładnie wyjaśnić, należy zwrócić uwagę, do jakiego celu będziemy wykorzystywali stronę. Taka strona internetowa może służyć jako narzędzie do pozyskiwania klientów, jako strona informacyjna, jako katalog produktów, ale przede wszystkim powinna być czytelną i schludną wizytówką firmy. Dobra strona internetowa powinna wyróżniać się przemyślanym wyglądem — powinna być dobrze zaprojektowana. Powinna być dostosowana do urządzeń mobilnych oraz do danej branży. Tylko tyle i aż tyle. Oczywiście na efekt dobrej strony wpływ ma znacznie więcej czynników. I w tym przypadku z całą pewnością możemy do tej listy dopisać czytelny system zarządzania treścią oraz szybkość i bezpieczeństwo strony.

Dlaczego tanie nie równa się dobre?

Niestety tanie strony internetowe nie wpisują się w dobre praktyki projektowania ani w żadne inne kryteria oceny. Bardzo często są źle zaprojektowane, bez zachowania podstawowych zasad estetyki i designu. Co w konsekwencji sprawia, że tanie strony są nieczytelne i ciężko jest potencjalnym klientom się po nich poruszać. Niewątpliwie z tego powodu posiadaczowi taniej strony, w tym wypadku przedsiębiorcy trudno jest skutecznie pozyskiwać nowych klientów czy nawet godnie reprezentować firmę. Kolejnym minusem tanich stron jest ich słaba responsywność. Nawet często ich responsywność jest tylko z pozoru, ponieważ dostosowanie do urządzeń mobilnych nie polega tylko na tym, że strona zmienia swój wygląd przy zmianie rozmiaru okna przeglądarki. Na responsywność składa się wiele czynników, takich jak odpowiedni rozmiar tekstów, wielkość przycisków, rozmieszczenie elementów „wychodzących” poza ekran lub sąsiadujących zbyt blisko siebie. Niestety projektanci tanich stron internetowych zwyczajnie nie zwracają na to uwagi.

Widywałem przypadki, kiedy system zarządzania treścią był tylko z pozoru. Właściciel strony nie mógł samodzielnie bez specjalistycznej wiedzy dokonać jakichkolwiek zmian w układzie. Efekt taniej strony był taki, że finalny koszt wyniósł kilkukrotnie więcej, niż w przypadku, jeśli strona byłaby zrobiona przez doświadczoną ekipę od projektowania stron.

Tanie strony internetowe z szablonu?

Moim zdaniem warto poruszyć kwestię tanich stron z szablonu, ponieważ w tym przypadku sprawa się trochę broni. Jednak jak najbardziej należy zachować czujność. Niestety bardzo często specjaliści z małym doświadczeniem nie informują swoich klientów o wykorzystaniu szablonu w projekcie. Nieświadomi niczego klienci skuszeni niską ceną, są wręcz utwierdzani w przekonaniu, że otrzymują indywidualny projekt za nierealnie niską stawkę. Z tego powodu, jeśli decydujemy się na tanią stronę internetową, warto dopytać czy projekt zostanie przygotowany na podstawie szablonu. Wówczas możemy poprosić o wpisanie zapisu do umowy stwierdzający wykorzystanie w projekcie konkretny szablon. Niezależnie czy jest to darmowy, czy płatny motyw.

Stawki za zaprojektowanie samego wyglądu strony internetowej zaczynają się od 4 tys. wzwyż. I w tym przypadku mówimy o samym projekcie wyglądu, który jest zaprojektowany przez grafika. W taki projekt należy uwzględnić jeszcze co najmniej pracę programisty, którego stawka również wyniesie przynajmniej 4 tys.

Podsumowanie

Warto na zakończenie, przed wyborem wykonawcy strony internetowej zdać sobie jedno zasadnicze pytanie. Czy strona internetowa, która jest wykonana przez specjalistów z małym doświadczeniem, albo na szablonie i sprzedana jako projekt indywidualny może być dobra?

Potrzebujesz strony lub pozycjonowania?

Oceń ten wpis!
Średnia: 5 / 5 (3 głosów)
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co sądzisz na ten temat? Napisz komentarz!x

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.