Właściwości fontów

Wykorzystanie właściwości fontów pozwalają na szybkie i łatwe zarządzanie typografią na stronie internetowej. Umożliwiają zmiany rodziny fontów, rozmiaru, grubości, stylu, odstępów między literami czy wierszami, a także manipulowanie tekstem w różnorodny sposób. Właściwości umożliwiają twórcze wykorzystanie fontów w kontekście projektowania responsywnego, poprawiając czytelność i dostosowując tekst do różnych rozdzielczości ekranów oraz urządzeń. Dobra znajomość właściwości fontów jest kluczem do tworzenia atrakcyjnych, funkcjonalnych i unikalnych stron internetowych, które wyróżnią się na tle konkurencji i spełnią oczekiwania użytkowników.

font-family

Właściwość font-family pozwala na określenie rodziny fontów używanych w danym elemencie. Rodzina fontów to zestaw czcionek o podobnym wyglądzie, ale o różnych grubościach i stylach. Aby zapewnić poprawne wyświetlanie strony na różnych urządzeniach, zaleca się podanie listy fontów, gdzie pierwsza czcionka jest preferowaną, a kolejne są alternatywami.

p {
    font-family: "Times New Roman", Times, serif;
}

W powyższym przykładzie, przeglądarka spróbuje użyć czcionki “Times New Roman”. Jeśli ta czcionka nie jest dostępna, przeglądarka użyje czcionki “Times” lub czcionki z rodziny “serif”.

font-size

Właściwość font-size pozwala na określenie rozmiaru fontów dla danego elementu. Rozmiar czcionki można wyrazić w różnych jednostkach, takich jak piksele px, punkty pt, em, rem, procenty % czy jednostki viewport vw, vh. Wybór jednostki wpływa na skalowanie tekstu w różnych kontekstach i na różnych urządzeniach.

p {
    font-size: 1.2em;
}

W powyższym przykładzie, rozmiar czcionki akapitu zostanie ustawiony na 1.2 razy większy niż rozmiar czcionki elementu nadrzędnego.

font-weight

Właściwość font-weight pozwala na kontrolowanie grubości czcionki. Można ustawić wartość numeryczną od 100 do 900, gdzie 400 to normalna grubość, a 700 to pogrubienie lub słowną — normal, bold, bolder, lighter.

h1 {
    font-weight: 700;
}

W powyższym przykładzie, nagłówek h1 będzie wyświetlany z pogrubioną czcionką.

font-style

Właściwość font-style pozwala na określenie stylu czcionki, takiego jak kursywa, normalny lub nachylony. Możliwe wartości do ustawienia to — normal, italic oraz oblique.

blockquote {
    font-style: italic;
}

W powyższym przykładzie, tekst w elemencie blockquote zostanie wyświetlony w kursywie.

Warto zapamiętać

Właściwości fontów są kluczowe dla tworzenia atrakcyjnych i czytelnych stron internetowych. Właściwości font-family, font-size, font-weight oraz font-style pozwalają na kontrolowanie wyglądu tekstu na stronie, a ich odpowiednie zastosowanie pozwala na osiągnięcie spójności wizualnej i dostosowanie strony do różnych urządzeń. Właściwości fontów pozwalają na tworzenie nowoczesnych, spójnych i przyjaznych dla użytkownika interfejsów.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.Błąd na stronie? Zgłoś go tutaj:

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.