Wprowadzenie do CSS

CSS jest językiem arkuszy stylów, który służy do opisu wyglądu stron internetowych — układu, kolorów i fontów. Umożliwia dostosowanie strony www do różnych typów urządzeń i technologii, jak np. telefonów czy wydruków. Warto wiedzieć, że CSS jest niezależny od HTML, a jego oddzielenie od HTML ułatwia utrzymywanie witryn.
Ponadto współdzielenie arkuszy stylów między stronami umożliwia dostosowywanie stron do różnych przeglądarek czy środowisk.

Co to jest CSS?

  • Skrót CSS oznacza Kaskadowe Arkusze Stylów
  • CSS opisuje, w jaki sposób elementy HTML mają być wyświetlane na ekranie, papierze oraz innych mediach cyfrowych lub drukowanych
  • CSS oszczędza dużo pracy, ponieważ może kontrolować układ wielu stron internetowych jednocześnie
  • Zewnętrzne arkusze stylów są przechowywane w plikach CSS

Struktura CSS

CSS służy do definiowania stylów stron internetowych, w tym projektu, układu i wariantów wyświetlania dla różnych urządzeń i rozmiarów ekranu. Przy obecnym zaawansowaniu stron internetowych Kaskadowe Arkusze Stylów są niezbędnym ich elementem.

body {
 background-color: yellow;
}
h1 {
 color: black;
 text-align: center;
}
p {
 font-family: Arial;
}

Kod CSS składa się listy reguł, inaczej zwanych dyrektywami. To właśnie dzięki nim możliwe jest stylowanie elementów HTML na stronie internetowej.

Uwaga! Definicje stylów są zwykle zapisywane w zewnętrznych plikach.css. Dzięki zastosowaniu zewnętrznych plików arkusza stylów możesz zmienić wygląd całej strony www, zmieniając tylko jeden plik!

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.


Używamy plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz —