Deklaracja DOCTYPE

Deklaracja DOCTYPE jest instrukcją umieszczoną na początku dokumentu HTML, której celem jest informowanie przeglądarki internetowe o używanej wersji HTML. Dzięki deklaracji DOCTYPE przeglądarka wie, jak interpretować i wyświetlać stronę zgodnie ze standardami określonymi dla danej wersji HTML.

Deklaracja DOCTYPE w HTML5

W przypadku HTML5, która jest obecnie najnowszą i jednocześnie najpopularniejszą wersją, deklaracja DOCTYPE wygląda następująco:

<!DOCTYPE html>

Co ważne! Deklaracja ta powinna być umieszczana na samym początku dokumentu HTML, przed znacznikiem <html>.

A jak wyglądała deklaracja w przypadku starszych wersji? W przeszłości, dla starszych wersji HTML (np. HTML 4.01) oraz XHTML, deklaracje DOCTYPE były bardziej skomplikowane i zawierały odniesienia do specyfikacji DTD (Document Type Definition).

Na przykład, deklaracja DOCTYPE dla HTML 4.01 Strict wyglądała tak:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">

W przypadku XHTML 1.0 Strict deklaracja wyglądała następująco:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

Wraz z wprowadzeniem HTML5, deklaracja DOCTYPE została uproszczona do <!DOCTYPE html>, co czyni ją prostszą w użyciu i bardziej uniwersalną. Współczesne przeglądarki internetowe są w stanie rozpoznać i obsłużyć różne wersje HTML, więc stosowanie deklaracji DOCTYPE jest ważne dla zachowania kompatybilności i prawidłowego wyświetlania stron internetowych.

Przykład użycia deklaracji DOCTYPE w dokumencie HTML5:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>Przykładowa strona HTML5</title>
  </head>
  <body>
    <h1>Witaj w świecie HTML5!</h1>
  </body>
</html>

Warto zapamiętać

Stosując deklarację DOCTYPE zgodną ze standardem HTML5, upewniasz się, że Twoja strona będzie poprawnie interpretowana przez przeglądarki internetowe i wyświetlana zgodnie z nowoczesnymi standardami.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.Błąd na stronie? Zgłoś go tutaj:

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.