Dostępność strony

Dostępność strony to niesamowicie ważny aspekt w procesie tworzenia stron internetowych, który pozwala użytkownikom z różnymi potrzebami korzystać z witryny. Ważne jest, aby tworzona strona była czytelna dla różnych użytkowników, również z niepełnosprawnością. W zasadzie samo sedno tworzenia i projektowania strony WWW pozostaje kluczem w jej dostępności i możliwości dzielenia się własnym kawałkiem Internetu.

Testowanie dostępność strony

  1. Walidacja kodu HTML — Sprawdzenie poprawności kodu HTML za pomocą walidatora, np. W3C Markup Validation Service (https://validator.w3.org/), może pomóc wykryć błędy, które wpływają na dostępność.

  2. Testowanie czytników ekranu —Korzystanie z czytników ekranu, takich jak NVDA czy JAWS, pozwala zrozumieć, jak osoby niewidome lub słabowidzące doświadczają strony.

  3. Narzędzia do analizy dostępności —Wtyczki przeglądarki, takie jak axe (https://www.deque.com/axe/) czy Lighthouse (wbudowany w Google Chrome), mogą automatycznie sprawdzać stronę pod kątem dostępności i sugerować odpowiednie poprawki.

  4. Testowanie kontrastu — Narzędzia do testowania kontrastu, takie jak WebAIM’s Contrast Checker (https://webaim.org/resources/contrastchecker/), pomagają upewnić się, że kolory na stronie są odpowiednie dla osób z zaburzeniami widzenia kolorów lub niskim kontrastem.

  5. Testowanie ręczne — Należy sprawdzić stronę, używając tylko klawiatury, aby upewnić się, że wszystkie elementy są dostępne i łatwe do nawigacji dla osób, które nie mogą korzystać z myszy.

  6. Sprawdzanie dostępności multimediów — Warto upewnić się, że wszelkie multimedia, takie jak filmy czy animacje, są dostępne dla użytkowników z różnymi potrzebami. Obejmuje to dodawanie napisów do filmów, transkrypcji dla nagrań audio oraz możliwość pauzowania i sterowania animacjami.

  7. Testowanie na różnych urządzeniach i przeglądarkach — Strony internetowe powinny być responsywne, co oznacza, że powinny działać poprawnie na różnych urządzeniach i przeglądarkach. Warto testować stronę na różnych urządzeniach (komputery, smartfony, tablety) oraz w różnych przeglądarkach (Google Chrome, Firefox, Safari, Microsoft Edge), aby upewnić się, że jest dostępna dla jak największej liczby użytkowników.

  8. Konsultacje z użytkownikami — Współpraca z  użytkownikami z różnymi potrzebami może pomóc zidentyfikować problemy i obszary do poprawy, które mogą umknąć podczas samodzielnych testów.

Podsumowując, aby utworzyć stronę zgodną z zasadami dostępności i SEO, należy skupić się na takich elementach, jak słowa kluczowe, opisy, struktura URL, atrybuty alt i title, semantyczne znaczniki HTML oraz finalnie przeprowadzenie szczegółowych testów dostępności. Wprowadzenie tych praktyk pomoże tworzyć strony internetowe, które są łatwiejsze do zrozumienia, indeksowania przez wyszukiwarki i przede wszystkim – dostępne dla jak największej liczby użytkowników.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.



Błąd na stronie? Zgłoś go tutaj:

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.