Edytory HTML

Strony internetowe można tworzyć i modyfikować za pomocą profesjonalnych edytorów HTML. Niegdyś do stworzenia strony WWW wystarczył zwykły notatnik, reszta w dużej mierze zależała od naszej kreatywności i posiadanych umiejętności. Dzisiaj to zadanie możemy sobie nieco ułatwić stosując darmowe edytory kodu. Wówczas praca nie tylko będzie przyjemniejsza, ale również znacznie szybsza. Edytory HTML posiadają szereg funkcji takich jak automatyczne uzupełnianie kodu, zastępowanie, wyszukiwanie interaktywne, opcja podświetlania składni, snippety, debugowanie i wiele innych ułatwień.

Większość edytorów HTML oferuje zbliżone możliwości, więc nie ma sensu wymienianie tych samych funkcji w kilku różnych programach. Praktycznie każdy edytor HTML posiada podświetlanie składni różnych języków programowania jak, np. PHP, HTML, JavaScript, CSS i wiele więcej. W większości programów można wyszukiwać i zmieniać ciągi znaków za pomocą wyrażeń regularnych, tworzyć makra, a nawet własne wtyczki.

Notepad++

Chyba najbardziej znanym edytorem HTML jest Notepad++. (Sam zaczynałem naukę programowanie właśnie z Notepad++) Jest to darmowy edytor HTML oparty na licencji GNU GPL z przejrzystym interfejsem, szybkim działaniem i stabilną pracą. Zdecydowanie ułatwi pisanie znaczników HTML oraz tworzenie kodu źródłowego innych elementów niezbędnych do uruchomienia strony www.

Notepad++
Notepad++

Adobe Brackets

Edytor Brackets jest programem stworzonym przez Adobe. Jest to kolejny darmowy edytor HTML oparty na licencji Open Source. Jedną z ważniejszych zalet Brackets jest możliwość tworzenie własnych dodatków, udostępnianie ich, a także dzięki wbudowanej opcji przeglądanie i modyfikowanie plików konfiguracyjnych.

Adobe Brackets
Adobe Brackets

Visual Studio Code

Visual Studio Code jest moim ulubionym edytorem. Program VSC został opracowany przez firmę Microsoft dla trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych — Windows, Mac i Linux. Jest bardzo łatwy w użyciu i posiada przejrzysty interfejs. Oferuje możliwość pracy na kilku plikach jednocześnie, ale co najważniejsze umożliwia łatwy dostęp do pracy ze zdalnym repozytorium Git.

Visual Studio Code
Visual Studio Code

Sublime Text

Sublime Text 3 to z kolei bardzo funkcjonalny edytor HTML z podglądem live. Niestety jest to płatny program, jednak oferuje możliwość „testowania za darmo” przez nieograniczony czas. Najważniejszą przewagą Sublime nad konkurentami jest szybkość i stabilność działania. Podobnie jak pozostałe programy jest w pełni konfigurowalny i intuicyjny.

Sublime Text
Sublime Text

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.


Używamy plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz —