Elementy HTML

Co to są elementy HTML? Element HTML jest definiowany przez znacznik początkowy, część treści i znacznik końcowy. Inaczej element HTML to wszystko, od tagu < > początkowego do tagu </ > końcowego.

<nazwa_znacznika>Treść ... </nazwa_znacznika>

Uwaga! Niektóre elementy HTML nie mają treści, ani znacznika końcowego! (np. element<br>). Elementy te nazywane są elementami pustymi.

Zagnieżdżone elementy HTML

Elementy HTML mogą być zagnieżdżane, oznacza to, że elementy mogą zawierać inne elementy. W zasadzie to każdy dokument HTML składa się z zagnieżdżonych elementów HTML.

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
 <h1>Nagłówek pierwszego stopnia</h1>
 <p>Pierwszy akapit</p>
</body>
</html>

Element <html> jest elementem głównym i definiuje cały dokument HTML. Ma znacznik początkowy <html> i znacznik końcowy </html>.

Następnie wewnątrz <html> znajduję się element <body> który definiuje treść dokumentu. Element <body> ma swój początek i koniec </body>.

Następnie wewnątrz <body> znajdują się inne elementy, takie jak <h1></h1> oraz <p></p>. Element <h1> definiuje nagłówek, natomiast element <p> akapit. Oba elementy mają swój początek i koniec.

Uwaga! Nigdy nie zapomnij zamknąć tagu końcowego! Oczywiście niektóre elementy HTML będą wyświetlały się poprawnie, nawet jeśli zapomnisz zamknąć tag końcowy. Jednak jeśli nie zamkniesz tagu końcowego, mogą wystąpić różne błędy, które przy większym projekcie ciężko będzie zlokalizować!

Puste elementy HTML

W HTML istnieją tak zwane puste elementy HTML, czyli elementy bez treści. Do najpopularniejszych należy tag <br> oraz <hr>.

<p>To jest pierwszy akapit <br> przedzielony złamaniem linii</p>
<p>To jest drugi akapit <hr> przedzielony poziomą linią</p>

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.


Używamy plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz —