Linki wewnętrzne, zewnętrzne, kotwice

Linki są podstawowym elementem nawigacji w HTML. Pozwalają łączyć strony, sekcje strony oraz inne zasoby internetowe. Stanowią również bardzo ważny punkt optymalizacji stron internetowych w kontekście SEO. Wyróżniamy trzy główne typy linków: wewnętrzne, zewnętrzne i kotwice.

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne pozwalają na nawigację między stronami w obrębie jednej witryny. Tworzymy je za pomocą atrybutu href , gdzie podajemy ścieżkę do pliku docelowego wewnątrz naszej witryny.

Przykład użycia linków wewnętrznych:

<a href="kontakt.html">Kontakt</a>
<a href="/galeria/galeria.html">Galeria</a>

Linki zewnętrzne

Linki zewnętrzne prowadzą do innych witryn internetowych. Również tworzymy je za pomocą atrybutu href, ale w ścieżce odsyłającej podajemy pełny adres URL strony docelowej. Dobrą praktyką jest otwieranie linków zewnętrznych na nowej karcie, aby to zrobić, dodajemy atrybut target="_blank".

Przykład użycia linków zewnętrznych:

<a href="https://www.example.com" target="_blank">Przykładowa strona</a>
<a href="https://www.wikipedia.org">Wikipedia</a>

Kotwice

Kotwice są linkami, które pozwalają na nawigację w obrębie jednej strony, przenosząc użytkownika do określonego elementu na stronie. W atrybucie href używamy znaku # wraz z identyfikatorem (ID) elementu docelowego. Następnie aby stworzyć element docelowy, musimy również dodać atrybut id do odpowiedniego tagu HTML.

Przykład użycia kotwic:

<a href="#sekcja1">Przejdź do sekcji 1</a>
<a href="#kontakt">Przejdź do formularza kontaktowego</a>
...
<div id="sekcja1">To jest sekcja 1.</div>
...
<section id="kontakt">
  <h2>Formularz kontaktowy</h2>
  <!-- Formularz kontaktowy -->
</section>

Kotwice wykorzystywane są najczęściej do tworzenia spisów treści lub w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów do nawigacji po stronie, które zawierają dużo materiału.

Warto zapamiętać

Tworzenie linków w HTML jest kluczowe dla zapewnienia łatwej nawigacji i intuicyjnego doświadczenia użytkownika. Wiedza na temat tworzenia różnych typów linków pozwala twórcom stron na budowanie spójnej struktury witryny oraz umożliwia szybkie przemieszczanie się użytkownikom między poszczególnymi sekcjami i stronami.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.Błąd na stronie? Zgłoś go tutaj:

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.