Nagłówki HTML

Nagłówki HTML służą do wyświetlania tytułów na stronie internetowej. Stanowią również „drogowskaz” dla wyszukiwarek internetowych, które używają nagłówków do indeksowania struktury i zawartości strony. Więc są przydatne w procesie optymalizacji SEO. Nagłówki HTML ułatwiają nawigację nie tylko wyszukiwarkom, ale przede wszystkim użytkownikom, ponieważ w krótkiej chwili pozwalają na zapoznanie się z treścią strony.

Nagłówki HTML

Nagłówek <h1> powinien być użyty tylko raz na stronie dla głównego tytułu, następnie w większej ilości nagłówki <h2>, następnie mniej ważne <h3> i tak dalej.

<h1>Nagłówek pierwszego stopnia</h1>
<h2>Nagłówek drugiego stopnia</h2>
<h3>Nagłówek trzeciego stopnia</h3>
<h4>Nagłówek czwartego stopnia</h4>
<h5>Nagłówek piątego stopnia</h5>
<h6>Nagłówek szóstego stopnia</h6>

Podczas korzystania z nagłówków HTML ważne jest, aby tytuły dzieliły treść na mniejsze akapity i stanowiły logiczną całość. Numeracja nagłówków oznacza ich hierarchię i warto stosować je w odpowiedniej kolejności. Nigdy nie używaj nagłówków, aby tekst był DUŻY lub pogrubiony.

Uwaga! Nagłówek pierwszego stopnia <h1> powinien występować tylko raz na stronie, na samym początku. Większa liczba nagłówków pierwszego stopnia może mieć negatywny wpływ na SEO strony.

Style nagłówka HTML

Podobnie jak w przypadku innych tagów, w nagłówkach możemy zastosować style. Atrybut style służy do dodawania stylów do elementu, takich jak rozmiar fontu, kolor, czy justowanie.

<h2 style="font-size: 66px; text-align: left;">Nagłówek drugiego stopnia</h2>

Tak „ostylowany” nagłówek będzie miał rozmiar 66 pikseli i zostanie wyrównany do lewej strony.

Nagłówek można „ostylować” również poprzez dodanie odpowiedniej klasy CSS, dzięki czemu można zmienić jego formę wyświetlania. Więcej dowiesz się w dziale Wprowadzenie do CSS.

<h2 class="highlight">Nagłówek drugiego stopnia</h2>

Uwaga! Przeglądarki automatycznie dodają margines przed i po nagłówku.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.


Używamy plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz —