Obrazy, wstawianie obrazów

Obrazy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu atrakcyjnych i angażujących stron internetowych. Również, podobnie jak nagłówki czy akapity i linki stanowią bardzo ważne treści w kontekście optymalizacji strony internetowej pod kątem SEO. Wstawianie obrazów w HTML jest proste i odbywa się za pomocą tagu <img>.

Atrybuty podstawowe

Należy zwrócić uwagę, na to, że tag <img> wymaga dwóch podstawowych atrybutów:

  • srcokreśla ścieżkę (lokalną lub zdalną) do pliku obrazu. Może to być ścieżka względna (względem bieżącego pliku) lub bezwzględna (URL do obrazu na innym serwerze).
  • altopis tekstowy obrazu, który jest wyświetlany, gdy obraz nie może być wczytany lub jest używany przez czytniki ekranowe dla osób niedowidzących.

Przykład użycia podstawowych atrybutów:

<img src="obraz.jpg" alt="Przykładowy obraz">
<img src="https://www.example.com/images/logo.png" alt="Logo firmy">

Atrybuty rozmiaru

Następnie możemy określić rozmiar obrazu, w tym celu używamy atrybutów width — szerokość i height — wysokość. Podając wartości w pikselach, określamy wymiary obrazu na stronie. Warto zaznaczyć, że zmiana rozmiaru obrazu w HTML nie wpływa na rozmiar pliku.

Przykład użycia atrybutu rozmiaru obrazu:

<img src="obraz.jpg" alt="Przykładowy obraz" width="300" height="200">

Responsywność

Zdecydowanie warto tworzyć strony WWW, które będą dostosowane do różnych ekranów. Jednak, aby obrazy były responsywne i dostosowywały się do szerokości ekranu, można użyć atrybutu style z wartością max-width: 100%; oraz height: auto;. Pozwoli to na skalowanie obrazu proporcjonalnie do rozmiaru okna przeglądarki.

Przykład użycia dodanie responsywności obrazu:

<img src="obraz.jpg" alt="Przykładowy obraz" style="max-width: 100%; height: auto;">

Zdecydowanie lepszą metodą niż stosowanie atrybutu style w tagu odpowiedzialnym za obrazek jest dodanie odpowiednich reguł CSS dla obrazów w arkuszu stylów. Co więcej, taki kod może odnosić się do wszystkich obrazków na stronie.

Przykład użycia styli:

img {
  max-width: 100%;
  height: auto;
}

Powyższy kod może być wstawiony w sekcji head strony za pomocą styli wewnętrznych lub zewnętrznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale style zewnętrzne, wewnętrzne, inline.

Warto zapamiętać

Wstawianie obrazów na stronach internetowych pozwala twórcom na przyciągnięcie uwagi użytkowników, ilustrowanie treści i budowanie bardziej atrakcyjnych witryn. Zrozumienie podstawowych atrybutów tagu <img> oraz umiejętność tworzenia responsywnych obrazów są kluczowe dla twórców stron.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.Błąd na stronie? Zgłoś go tutaj:

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.