Struktura dokumentu HTML

Struktura dokumentu HTML jest podstawą tworzenia stron WWW i aplikacji webowych. Dokument HTML składa się z elementów, które są reprezentowane przez znaczniki. Znaczniki służą do definiowania struktury i wyglądu strony internetowej. Każdy prawidłowo napisany dokument HTML ma podstawową strukturę, która obejmuje kilka kluczowych elementów.

Przykład prostej struktury dokumentu HTML:

<!DOCTYPE html>
<html lang="pl">
<head>
  <meta charset="UTF-8">
  <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
  <title>Przykładowa strona</title>
</head>
<body>
  <h1>Witaj świecie!</h1>
  <p>To jest przykładowa strona internetowa.</p>
</body>
</html>

W powyższym przykładzie można zidentyfikować następujące kluczowe elementy:

 • <!DOCTYPE html> – Deklaracja DOCTYPE informuje przeglądarkę o wersji HTML używanej w dokumencie. W przypadku najnowszego standardu HTML5 deklaracja ta wygląda zawsze tak samo.

 • <html lang="pl">...</html> – Element <html> otacza cały kod strony i jest głównym kontenerem, który zawiera wszystkie inne elementy struktury HTML. Atrybut lang wskazuje język dokumentu – w naszym przypadku jest to język polski (pl).

 • <head>...</head> – Element <head> zawiera metadane, które nie są bezpośrednio wyświetlane na stronie, ale są używane przez przeglądarki i inne usługi, takie jak wyszukiwarki. W sekcji <head> znajdują się między innymi:

  • <meta charset="UTF-8"> – Definiuje zestaw znaków używany w dokumencie. Współczesne strony internetowe zwykle używają “UTF-8”, który obsługuje większość języków świata.
  • <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0"> – Ta linia kodu odpowiada za skalowanie strony na różnych urządzeniach, takich jak smartfony czy tablety.
  • <title>...</title> – Element <title> zawiera tytuł strony, który jest wyświetlany na pasku tytułu przeglądarki, jest również niezwykle istotny w przypadku pozycjonowania w wyszukiwarkach.
 • <body>...</body> – Element <body> zawiera właściwą zawartość strony, która jest zwykle widoczna dla użytkowników. W sekcji <body> znajduję się cała zawartość strony, czyli np. nagłówki, akapity, listy, linki, obrazy, formularze i wiele innych, które razem tworzą treść i układ strony internetowej.

Ponadto w ramach elementu <body> można używać wielu różnych znaczników HTML, które definiują różne części zawartości strony. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych przykładów:

 • <h1>...</h1> do <h6>...</h6>Nagłówki o różnym stopniu ważności, gdzie <h1> jest najważniejszym nagłówkiem na stronie, a <h6> najmniej ważnym.
 • <p>...</p> – Akapity do prezentowania tekstu.
 • <a href="...">...</a> – Linki odsyłające do innych stron internetowych lub podstrony w obrębie tej samej witryny.
 • <ul>...</ul> i <ol>...</ol> – Nieuporządkowane (wypunktowane) i uporządkowane (numerowane) listy, które zawierają elementy <li>...</li> reprezentujące poszczególne punkty listy.
 • <img src="..." alt="...">Obrazy, których źródło (URL) i alternatywny opis – dla czytników ekranowych lub w przypadku problemów z załadowaniem – są definiowane za pomocą atrybutów src i alt.

W miarę jak będziesz się uczyć HTMLa, odkryjesz wiele innych znaczników i atrybutów, które służą do tworzenia różnorodnych rodzajów zawartości i funkcji na stronach internetowych.

Jaka jest struktura dokumentu HTML?

Warto zapamiętać kluczowe elementy struktury dokumentu HTML, takie jak <head> i <body>, oraz pozostałe znaczniki i atrybuty używane w dokumentach HTML. Znaczniki pozwalają na tworzenie złożonych stron internetowych, które mogą zawierać tekst, obrazy, multimedia, interakcje i wiele innych elementów. Zrozumienie podstawowej struktury dokumentu HTML jest pierwszym krokiem na drodze do opanowania tworzenia pięknych stron internetowych i korzystania z pełnych możliwości, jakie oferuje język HTML.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.Błąd na stronie? Zgłoś go tutaj:

Używamy plików cookie. Przeczytaj politykę prywatności, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.