Jak wykorzystać możliwości Yoast SEO? — Poradnik

Yoast SEO to zaawansowana wtyczka monitorująca stronę pod kątem optymalizacji w wyszukiwarkach internetowych. Wyświetlając odpowiednie sugestie, podpowiada o możliwościach optymalizacji. Wtyczka Yoast SEO należy do bardzo rozbudowanych narzędzi i głównie z tego powodu bardzo często większość użytkowników nie wykorzystuję jej pełni możliwości. Najczęściej w takich przypadkach optymalizacja SEO za pomocą Yoast’a, kończy się na instalacji samej wtyczki. Jak więc używać tej popularnej wtyczki do optymalizacji SEO i wykorzystać pełne jej możliwości?

Co to jest Yoast SEO?

Plugin Yoast SEO powstał w celu poprawy widoczności stron internetowych w wyszukiwarce. Bez wątpienia jest to bardzo dobre narzędzie, które posiada mnóstwo opcji konfiguracji i ustawień. Najbardziej popularne są podpowiedzi, które podświetlane są w momencie wstawiania treści na stronę. Wtyczka wówczas sprawdza aż 15 kluczowych czynników, które mogą mieć wpływ na optymalizację SEO. Oczywiście doświadczeni użytkownicy nie będą potrzebowali takich podpowiedzi, aby wiedzieć, czy ich treści spełniają zasady SEO. Jednak tym mniej doświadczonym może to bardzo ułatwić zadanie. Dzięki wtyczce Yoast każdy może tworzyć treści spełniające wymagania SEO. Wystarczy zastosować się do wytycznych analizy, którą podpowiada wtyczka, aby podnieść skuteczność naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Yoast SEO wyniki analizy
Yoast SEO wyniki analizy

Yoast SEO wbrew pozorom nie wykona za nas całej pracy, która przyczyni się do zwiększenia zasięgów organicznych. Optymalizacja treści nadal leży w kwestii autorów stron internetowych. I w tej sprawie bardzo długo jeszcze się nic nie zmieni. Odpowiednie rozłożenie frazy kluczowej, naturalne nasycenie treści czy długość wpisu to tylko niektóre z wymagań stawianych przed autorami blogów i stron internetowych. Mimo to Yoast bardzo ułatwia to zadanie.

Czy Yoast SEO wymaga konfiguracji?

Zdecydowanie tak. Można śmiało stwierdzić, że naprawdę warto dobrze skonfigurować Yoast’a. Każda wtyczka w WordPressie ma swoje możliwości konfiguracji i zdecydowanie nie należy pomijać tej czynności. To właśnie w ustawieniach kryją się najważniejsze funkcje, które pozwalają skonfigurować globalne ustawienia.

Przechodząc do zakładki „Wyszukiwarki”, możemy dostosować sposób wyświetlania stron, wpisów, kategorii i tagów oraz stron specjalnych, czyli takich jak „Wyniki wyszukiwania” i „Błąd 404″. Oczywiście stron specjalnych może być więcej, wszystko zależy od motywu z jakiego korzystamy oraz dodatkowych wtyczek, które zainstalowaliśmy. W zakładce „Wyszukiwarki” możemy zdecydować czy określone taksonomie mogą być indeksowane przez wyszukiwarki, czy mają pozostać ukryte. Możemy zmienić globalny tytuł SEO, który odpowiada za wyświetlanie nagłówka w wynikach wyszukiwania. Możemy go zmodyfikować dodając określone frazy oraz zmienić kolejność wyświetlania poszczególnych treści dynamicznych.

Konfiguracja Yoast SEO – Wyszukiwarki, Taksonomia
Konfiguracja Yoast SEO – Wyszukiwarki, Taksonomia

Dodatkowo w zakładce „Taksonomie” usuniemy bardzo nieestetycznie wyglądający dopisek w nazwie „Archiwa”, który wyświetlany jest również w wynikach wyszukiwania.

Kolejną ciekawą opcją są „Adresy URL kategorii”. Funkcja „Usuń prefiks kategorii”, daje możliwość usunąć /category/ z naszych linków. Jest to bardzo przydatna opcja, która pozwala budować przyjazne struktury linków w naszej witrynie. Usunięcie kategorii z linku, nie tylko wygląda lepiej dla użytkowników, ale może mieć również pozytywny wpływ na optymalizację SEO.

Co jeszcze warto ustawić w Yoast?

Zdecydowanie warto zajrzeć do zakładki „Ogólne -> Funkcje”. Yoast SEO posiada wiele funkcjonalności, które możemy włączyć lub wyłączyć. Dodatkowo przy każdej z nich jest znak zapytania, który dokładnie opisuję działania danej funkcji. Kolejną zakładką, do której warto zajrzeć, są „Integracje”. Zarówno w przypadku funkcji jak i integracji oczywiście warto wyłączyć opcje z których nie korzystamy. Ponieważ wyłączanie zbędnych funkcji pozwoli zoptymalizować zasoby wykorzystywane przez stronę, tym samym odciążając serwer i przyspieszając działanie całej witryny. Ma to ogromne znacznie, szczególnie przy większych witrynach, które wymagają obsłużenia większego ruchu.

Metadane w wyszukiwarkach

Yoast SEO podobnie jak każda inna wtyczka do optymalizacji wyświetla metadane w wyszukiwarkach. Yoast pozwala na dowolne dostosowanie tytułu, opisu, bezpośredniego odnośnika oraz frazy kluczowej do własnych potrzeb. W przypadku wpisów na blogu czy zwykłych stron musimy praktycznie całą optymalizację metadanych przeprowadzić ręcznie. Uzupełniając frazę kluczową i opis. Tytuł jest tworzony automatycznie z nazwy wpisu oraz pozostałych elementów które możemy dostosować w ustawieniach Yoast „Wyszukiwarki”.

Metadane SEO w wyszukiwarkach
Metadane SEO w wyszukiwarkach

W tym przypadku warto się postarać i wykorzystać możliwość oraz dostosować treści, tak aby, jak najlepiej zoptymalizować opisy względem SEO, nie zapominając przy tym o użytkownikach! Zarówno tytuł, jak i opis musi dokładnie podsumowywać treść zawartą na stronie i zachęcać do kliknięcia w link.

Podsumowanie

Wtyczka Yoast to multifunkcyjny kombajn SEO, który z pewnością ułatwia pracę każdemu kto chce zoptymalizować swoją stronę do wytycznych wyszukiwarek. Zdecydowanie warto zagłębić się w dużą ilość funkcji Yoast’a i dokładnie je przejrzeć, aby w pełni wykorzystać możliwości, które daje optymalizacja SEO tą wtyczką.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.


Używamy plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz —