Dlaczego warto zainstalować certyfikat SSL?

Dlaczego warto zainstalować certyfikat SSL?
Dlaczego warto zainstalować certyfikat SSL?

Spis treści

W dobie kiedy wykonujemy większości transakcji przez Internet, zaczynajac od przelewów, przez zakupy online, na bookowanie biletów kończąc. Certyfikat SSL jest przy takich transakcjach gwarancją bezpieczeństwa. Jest wręcz standardem dobrej jakości obsługi. Nawet najpopulraniejsza wyszukiwarka Google faworyzuje strony w wyświetlanych wynikach wyszukiwania. Innymi słowy witryny działające właśnie w oparciu o protokół HTTPS znajdą się wyżej w hierarchi wyszukiwania, tym samym będą ocenione jako bezpieczne dla użytkowników. W uzyskaniu takiego efektu pomoże nam certyfikat SSL. Google przygotowało nawet konferencję poświęconą zabezpieczeniom witryn z wykorzystaniem certyfikatu, co możesz zobaczyć w tym miejscu.

Certyfikat SSL daje jasny sygnał klientom, że ich dane są w pełni chronione i bezpieczne.

Co oznacza skrót SSL? Jest to skrót od angielskich słów Secure Socket Layer i ma już wieloletnia tradycję. Został wymyślony w 1994 roku przez firmę Netscape. Służy on do transmisji zaszyfrowanych danych pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem. Bardzo szybko stał się niezwykle popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Odpowiedź tkwi nie tylko w gwarancji bezpieczeństwa, ale również w prostocie działania i instalacji.

Bezpieczeństwo

SSL jest wybierany przez wiele firm i instytucji, dla których bezpieczeństwo danych ich klientów jest sprawą priorytetową. Dane przesyłane z użyciem protokołu HTTPS są zabezpieczone protokołem TLS, który zapewnia trójstopniową ochronę poprzez zaszyfrowanie wymienianych danych. Dzięki czemu przesyłane dane nie mogą być zmieniane w czasie transferu przez osoby trzecie albo taka zmiana zostaje automatycznie wykryta. Użytkownicy mają pewność, że przeglądają wybraną przez siebie stronę, a nie są przekierowani na do innej, fałszywej, ale łudząco podobnej witryny.

Jak sprawdzić, czy dana strona posiada certyfikat SSL? Dla odwiedzającego stronę informacja o posiadaniu przez nią certyfikatu SSL, a zatem potwierdzenie jej bezpieczeństwa, jest widoczne w adresie strony: https://przykładowastrona.com.pl (‘https’ w przeciwieństwie do ‘http’ ,używa protokołu SSL). W zależności od firmy oferującej certyfikaty zabezpieczające, dodatkowo może się pojawić ikonka kłódki, zielone pole adresowe lub inny znak.

Zaufanie i prestiż

Coraz więcej osób zwraca uwagę na obecność literek „https://” w adresie strony. Wśród użytkowników wyraźnie wzrasta świadomość w zakresie dbania o bezpieczeństwo procesów on-line oraz działań związanych z udostępnianiem swoich danych – zwłaszcza w trakcie podejmowanych transakcji. Takiego certyfikatu nie powinno zabraknąć również w twoim sklepie internetowy.

Szybkość i niezawodność

Tutaj możesz sprawdzić porównanie wczytywania witryny z zwykłym http w stosunku do https

Największa wyszukiwarka internetowa promuje strony działające w oparciu o protokół HTTPS. W wynikach wyszukiwania znajdą się wyżej te witryny internetowe, które zostaną ocenione jako bezpieczne dla użytkowników. A w tym właśnie pomaga instalacja SSL. Google przygotowało nawet konferencję poświęconą zabezpieczeniom witryn z wykorzystaniem certyfikatu, co można zobaczyć w tym miejscu.

Oceń tekst!
Średnia: 5 / 5 (3 głosów)

Dołącz do dyskusji

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dołącz do dyskusji!x
()
x

Ciasteczka

Używamy ciasteczek, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia użytkowania naszej strony. Chcesz dowiedzieć się więcej?