Instalacja i konfiguracja WordPress
W dobie dynamicznego rozwoju technologii internetowych, projektowanie nowoczesnych stron internetowych stało się nieodzownym elementem funkcjonowania firm oraz organizacji. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej elastycznych systemów zarządzania treścią (CMS) służących do tworzenia responsywnych i funkcjonalnych witryn jest właśnie WordPress. Dzięki swojej łatwości obsługi, bogatej ofercie darmowych oraz płatnych motywów i wtyczek oraz dużym wsparciu społeczności, WordPress stał się wyborem wielu profesjonalistów oraz amatorów, którzy tworzą witryny internetowe spełniające najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.
Instalacja i konfiguracja WordPressa to proces, który może wydawać się skomplikowany dla osób nieobeznanych z technologiami internetowymi, jednak jest on w rzeczywistości prosty i intuicyjny, nawet dla początkujących użytkowników. Kluczowym etapem jest właściwe przygotowanie środowiska, na którym będzie funkcjonować strona, co obejmuje wybór odpowiedniego dostawcy usług hostingowych, rejestrację domeny oraz skonfigurowanie bazy danych. Następnie, poprzez kreator instalacji, użytkownik może w łatwy sposób zainstalować WordPressa, dostosować ustawienia oraz wybrać motyw i wtyczki, które najlepiej oddadzą charakter jego strony.
Warto wspomnieć, że instalacja WordPress może być przeprowadzona w środowisku lokalnym, czyli na komputerze za pomocą XAMPP lub na dowolnie wybranym hostingu przy użyciu instalatora WordPress.
Czystą instalację WordPressa możesz pobrać ze strony pl.wordpress.org/download/ i jest to jedyne miejsce w Internecie gdzie znajdziesz pewne pliki, które będą wolne od złośliwego oprogramowania. Odradzam pobieranie instalatora z innego źródeł niż oficjalna strona WordPress. Takie działanie może przysporzyć tylko więcej problemów, tym bardziej, że WordPress jest bezpłatnym systemem!
Instalacja WordPress na serwerze
Instalacja WordPress może być przeprowadzona w środowisku lokalnym na komputerze, czyli offline oraz online na dowolnie wybranym serwerze. Do instalacji WordPressa na hostingu niezbędne jest posiadanie domeny, konta FTP oraz bazy danych MySQL.
Większość popularnych firmy hostingowych umożliwia instalację WordPressa za pomocą kilku kliknięć. I zdecydowanie polecam skorzystanie z tej opcji. Jednak jeśli zdecydujesz się na samodzielną instalację w większości przypadków jest to prosty proces, który nie powinien zająć więcej niż pięć minut.
Jeśli wybierzesz samodzielną instalację WordPressa musisz utworzyć bazę danych MySQL oraz konto FTP oraz podpiąć domenę pod konkretny adres DNS. Następnie za pomocą np. WinScp połączyć się z kontem FTP i przesłać pliki WordPressa na serwer.
Uwaga! Ze względu na to, że proces instalacji bazy danych MySQL oraz tworzenia konta FTP w przypadku różnych hostingów wygląda zupełnie inaczej, odsyłam do samouczka konkretnego hostingu.
Poniżej znajdziesz samouczki hostingów home.pl oraz nazwa.pl.
Zanim przystąpisz do instalacji WordPressa upewnij się, że Twoja domena jest ustawiona na odpowiedni adres DNS, masz utworzoną bazę danych MySQL oraz utworzone konto FTP. Jeśli wszystko jest w porządku możesz przejść do instalacji WordPressa.
Instalacja WordPress
Przejdź do przeglądarki internetowej i wpisz adres swojej strony. Następnie jeśli wszystko jest poprawnie ustawione powinien pojawić się ekran instalacji WordPressa. Zapoznaj się z informacjami wyświetlonymi na ekranie i wciśnij przycisk „Zaczynajmy!”.
W kolejnym kroku wpisz dane niezbędne do logowania do bazy danych MySQL, następnie kliknij „Wyślij”. Ponownie, jeśli wszystko jest dobrze, instalator przejdzie do kolejnego etapu.
W kolejnym kroku wypełnij wszystkie dane, następnie kliknij „Zainstaluj WordPressa”. WordPress zostanie teraz zainstalowany i będziesz mieć do niego dostęp pod adresem swojej domeny z dopiskiem „/wp-admin/“.
Instalacja WordPress na XAMPP
W pierwszej kolejności pobierz program XAMPP, następnie zainstaluj go na swoim komputerze. Program domyślnie zainstaluję się w folderze „C:/XAMPP”, ale podczas instalacji możesz ustawić własny folder.
Następnie po zainstalowaniu programu uruchom „XAMPP Control Panel”. Jest to panel sterowania XAMPPem. W panelu XAMPP włącz serwer Apache oraz bazy danych MySQL.
Tworzenie bazy danych
W kolejnym kroku stwórz lokalną bazę MySQL dla WordPressa. W tym celu uruchom dowolną przeglądarkę internetową i wpisz adres http://127.0.0.1/ — Jest to adres hosta lokalnego i zawsze wskazuje na komputer, z którego jest wywoływany.
Następnie, aby utworzyć bazę danych kliknij w prawym górnym rogu w „phpMyAdmin”. Kolejno wybierz zakładkę „Bazy danych” i „Utwórz bazę danych”. Następnie wpisz nazwę dla swojej bazy np. wordpress i kliknij „Utwórz”.
Instalacja WordPress na dysku
Kiedy baza danych jest już gotowa pora zainstalować WordPressa w odpowiednim miejscu. W katalogu XAMPP — C:/XAMPP/htdocs/ utwórz folder „wordpress”, następnie wypakuj w nim całą zawartość paczki pobranej z oficjalnej strony wordpress.org.
Następnie przejdź do przeglądarki internetowej i wpisz adres http://127.0.0.1/wordpress/. Oczywiście jeśli wypakowałeś WordPressa do katalogu o innej nazwie, musisz odpowiednio zmienić adres URL.
Jeśli wszystko jest poprawnie ustawione powinien pojawić się ekran instalacji WordPressa. Zapoznaj się z informacjami wyświetlonymi na ekranie i wciśnij przycisk „Zaczynajmy!”.
W kolejnym kroku wpisz dane niezbędne do logowania do lokalnej bazy danych MySQL, następnie kliknij „Wyślij”.
- Adres bazy danych: localhost lub 127.0.0.1
- Nazwa bazy danych: twoja nazwa bazy danych, czyli „wordpress”
- Nazwa użytkownika: root
- Hasło: brak hasła — pozostaw puste
Uwaga! Powyższe dane są domyślne i zawsze takie same w podstawowej instalacji XAMPP. Jedyne, co się zmienia, to nazwa bazy danych, którą należy ustalić podczas procesu tworzenia bazy danych.
W kolejnym kroku wypełnij wszystkie dane, następnie kliknij „Zainstaluj WordPressa”. WordPress zostanie teraz zainstalowany i będziesz mieć do niego dostęp z poziomu poniższych adresów URL:
Strona główna WordPressa: http://127.0.0.1/wordpress/
Panel administracyjny WordPressa: http://127.0.0.1/wordpress/wp-admin/
Podsumowanie
WordPress to niezwykle popularny i elastyczny system zarządzania treścią, który pozwala na tworzenie nowoczesnych stron internetowych dostosowanych do współczesnych standardów. Proces instalacji i konfiguracji tego narzędzia obejmuje przygotowanie środowiska, wybór odpowiedniego hostingu, rejestrację domeny, skonfigurowanie bazy danych, a następnie instalację i dostosowanie ustawień, motywów oraz wtyczek. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i ogromnemu wsparciu społeczności, WordPress umożliwia tworzenie atrakcyjnych i funkcjonalnych witryn internetowych zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących użytkowników.
Czy ten poradnik był pomocny?
Mateusz Turek
Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.