Wprowadzenie do WordPress

WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS, który umożliwia tworzenie pięknych stron, aplikacji i blogów praktycznie bez znajomości programowania. Każdego dnia powstaje tysiące nowych stron czy blogów, wizytówek dla małych firm, ale również serwisów internetowych dla światowych gigantów. WordPress cieszy się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na swoją modułowość i łatwość obsługi. Wdrożenie strony na WordPressie pozwala znacznie obniżyć koszty, co bez wątpienia przyczynia się do tak ogromnej popularności.

Dlaczego WordPress?

WordPress daje olbrzymie możliwości tworzenia stron internetowych w szczególności dla osób poczatkujących. Wszystko dzięki edytorom bloków typu „przeciągnij i upuść” oraz tysiącom wtyczek, widżetów i motywów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Połączenie tego wszystkiego w całość sprawia, że użytkownicy na każdym poziomie zaawansowania mogą z łatwością tworzyć piękne strony internetowe.

Jak by to wszystko było niewystarczające, to zarówno WordPress jak i znaczna część dodatków jest w zupełności darmowa. Więc jest to doskonałe środowisko na start, do tego, aby stworzyć swoją pierwszą stronę internetową.

Architektura WordPressa

WordPress pozwala szybko i łatwo stworzyć w pełni funkcjonalne i rozbudowane strony internetowe. Podobnie jak większość projektów internetowych, WordPress składa się z plików i bazy danych. Baza danych przechowuje zawartość i ustawienia serwisu, natomiast pliki zawierają kod źródłowy, style i multimedia serwisu. W przypadku wszystkich plików WordPressa używana jest struktura drzewa co nadaję odpowiednią hierarchię i porządek.

WordPress Core

Architekturę plików WordPress można łatwo podzielić na dwie główne sekcje. Pierwszą z nich „WordPress Core” czyli tak zwany rdzeń WordPressa. Obejmuje dwa główne foldery „wp-admin” i „wp-includes” oraz wszystkie pliki znajdujące się w głównym katalogu. Główne pliki każdej instalacji są identyczny dla wszystkich witryn.

Niektóre kluczowe pliki obejmują:

  1. .htaccess – plik htaccess funkcjonuję niczym mapa i mówi serwerowi WWW, jak obsługiwać żądania. Chociaż nie jest to konkretny plik WordPressa, brak tego pliku lub jego zawartości może spowodować, że witryna będzie niedostępna.
  2. wp-config.php – jest to główny plik konfiguracyjny WordPressa, który definiuje połączenie między bazą danych a plikami strony. Jest bardzo ważny!
  3. wp-login.php – ten plik odpowiada za logowanie do zaplecza WordPressa, jest bardzo ważny w hierarchii plików.
  4. wp-admin – jest odpowiedzialny za obszar administracyjny WordPressa. Problem z tym katalogiem mogą spowodować niedostępność kokpitu administracyjnego WordPress.
  5. wp-includes – ten katalog zawiera podstawowe funkcje WordPress – wszystko od włączania pamięci podręcznej, przez emotikony, po funkcje szablonów.

Wszystkie pliki, po za wp-config.php oraz .htaccess są wymienne, oznacza to, że jeśli którykolwiek z plików ulegnie awarii lub zostanie przypadkowo usunięty, można je łatwo zastąpić nową instalacją.

Uwaga! Zastąpienie podstawowych plików nowszymi plikami spowoduję uaktualnienie całej witryny.

WordPress Content

Drugą sekcją jest „WordPress Content”. Obejmuje folder „wp-content” i zawiera wszystkie motywy, media oraz wtyczki. Wszystkie pliki zawarte w tym folderze są unikalne dla każdej witryny.

Niektóre kluczowe katalogi obejmują:

  1. uploads – ten folder jest odpowiedzialny za wszystkie pliki multimedialne przesłane w zapleczu WordPressa. Nie zaleca się przesyłania plików w tej sekcji bezpośrednio przez ftp, ponieważ pliki przechowywane w tej strukturze oparte są na roku i miesiącu przesłania plików multimedialnych.
  2. plugins – Wszystkie wtyczki WordPress są umieszczone w tym katalogu. Nazwy folderów odpowiadają nazwom wtyczek. Nie zaleca się przechowywania nieużywanych wtyczek ze względów bezpieczeństwa. Nieużywane wtyczki są otwartą furtką dla złośliwego oprogramowania.
  3. themes – w tym katalogu umieszczone są wszystkie motywy, ten aktualnie używane oraz nieużywane. Również jak w przypadku wtyczek nazwy folderów odpowiadają nazwom motywów. Również nie zaleca się przechowywania nieużywanych motywów ze względów bezpieczeństwa. Nieużywane motywy są otwartą furtką dla złośliwego oprogramowania i niepotrzebnie obciążają serwer swoimi plikami.

Uwaga! Zastąpienie którychkolwiek plików z sekcji „WordPress Content” może spowodować awarię całej witryny.

Bardzo istotnym plikiem dostępnym pod ścieżką wp-content/themes/(folder-z-nazwa-motywu) jest plik functions.php. Służy do przechowywania własnych niestandardowych funkcji strony WWW. Ponieważ ten plik jest specyficzny dla każdego motywu, po zmianie motywu tracimy niestandardową funkcjonalność. Nie wszystkie motywy WordPress używają wspomniany plik, jednak zdecydowana większość go posiada.

Możliwości WordPressa

WordPress wręcz słynie ze swoich bardzo mocno rozbudowanych możliwości. Pozwala na zbudowanie nie tylko bloga, czy prostej strony internetowej, ale również rozbudowanego serwisu internetowego czy aplikacji. W zasadzie jedynym ograniczeniem są tylko umiejętności i doświadczenie projektanta, dzięki czemu jest na prawdę potężnym narzędziem do budowy stron internetowych.

Jednak to nie wszystko! Dodając odrobinę wiedzy z zakresu programowania w HTML, CSS, JavaScript, PHP i baz danych SQL można maksymalnie rozszerzyć możliwości WordPress i tworzyć projekty nie tylko na własne potrzeby, ale również zawodowo! Dobry programista WordPressa może liczyć na całkiem spore zarobki, więc zdecydowanie jest o co walczyć.

Czy ten poradnik był pomocny?

Swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych rozpocząłem z kursem od Komputer Świat wydanym w marcu 2003 roku w formie małej książeczki. Na przestrzeni 20 lat zaprojektowałem niezliczoną ilość witryn i aplikacji internetowych. Projektowałem dla małych i dużych firm takich jak Oriflame, Top Market, Bezpieczna Rodzina czy Helping Hand.


Używamy plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz —